Yazarlık İçin Hangi Kitaplar Okunmalı?

Sevgili Okur,

İnsan mutlu olduğu şeyin peşinden gitmeli…

Sabahın telaşı bitip masama geldiğimde,  yaratıcı yazarlık kitaplarıyla ilgili, bana ilham veren, kazanmanın bir yolunu bulmuş insanlardan edindiğim bilgiyi, aktarmaya çalıştım. Yazarlık yeteneğini, geliştirme konusunda yardımcı olan, dostlarımdan öğrendiklerimi kafamda toparlayarak sizinle buluşma sayfasına taşıdım.

Yazar “iç” dilde düşünür, sonra bunu kağıda döker. Yazarın görevi söylenmemiş, söylenemeyecek olan gizli duygular ve tasarımları, yine “iç” dilde imgelerle belirlenmiş düşünceleri ayrıntılı tanımlamak ve yazı diline dökmektir.

Gönderici (yazar), Gönderi (metin), Alıcı ( okuyucu) geleneksel iletişim modeli.

Canlı ve cansız tabiatta hiçbir şey ve olay yoktur ki, bir biçimde dilde yerini almamış olsun.”

Eğer bir yazar yazdıktan sonra kendi eserini yok etmeye kalkışırsa, bu durum, yazarın iletişim kurmak veya kurmamak arzusunu içeren özel bir durumdur. Çıkan sonuçda, onun anlaşılmadık psişik ve toplumsal uygunsuzluklarla karşı karşıya olduğudur. Yayınlanmamış eserlerini ölümünden sonra yok ettirmek isteyen Kafka örneğini düşünelim.

Kitapların sembollerine, ulaşabilmeniz, iletişim kurabilmeniz dileğimle.

Umarım, kitap bilgileri kendi yaratıcılık yolculuğunuzda size yardımcı olur.,

Herkese keyifli okumalar.

Sevgiyle,

Yasemin Emre

 1. Madam Blavatsky, birçok yazarın ve bilim insanının esin kaynağı olan yazar, bizleri aydınlatan birçok eser bırakmıştır. “Büyük insanlar kendi ideallerinde oyuncudurlar” Yani olmak istediğin kişi olabilmek için o kişiymiş gibi davran gerekir. “Gerçek yalanlar” hikayeler anlatmak gerekir. Hikayelerin hangisinin doğru olduğunu bulmak İçin, derin araştırmaya girmek gerekir. Bazen de izleri örtmek için değil, parmak basmak İçin hikayeler özellikle değiştirilir.
 2. Kahramanın Sonsuz Yolculuğu; Mitolojiden günümüz sanatına kadar insanoğlu hikaye anlatırken belli kalıplar içinde hareket ettiğinde anlatımının daha güçlendiğini ve dinleyiciyi daha iyi ikna ettiğini görmüştür. Hikâye anlatımında en önemli kısım hikâyenin kahramanıdır. Kahramanın yolculuğunu anlatan hikâye yapısı genelde asırlardır değişmemiştir. Joseph Campbell‘in 1949 yılında yazdığı “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” kitabı kendisinden sonra gelen çoğu araştırmacı ve yazar için bir başucu kaynağı olmuştur. Yaratıcı yazarlığın anlatıldığı ve benim gibi yaratıcı yazarlık konusunda gelişim sağlamaya çalışanlara yararlı olacak bir baş yapıttır.
 3. Ünlü Amerikalı yazar Edgar Allan Poe’nun 1846’da aylık Graham’s dergisi için kaleme aldığı Yazının Felsefesi (İyi Yazarlar Neden İyi Yazarlar?) adlı denemesi günümüze kadar etkisini ve önemini hâlâ koruyor. Poe, bir teori olduğunu söylemekten kaçınmadığı bu yazıda, “etkide birlik” (tek etki) metodunun iyi yazı yazmak için en önemli hususlardan birisi olduğu sonucuna varıyor.
 4. Ernest Hemingway’in mektupları, romanları, konuşmaları, basılmış ve basılmamış tüm metinlerinde yer alan yazmak ve yazarlık kavramı üzerine düşüncelerini bu kitap bir araya getiriyor.
 5. Yazı yazma sanatı hakkında çok az kitap bu denli yararlı ve açıklayıcı olabilir. Yazma Sanatı, Stephen King’in roman yazma tutkusunun çocukluğunda nasıl başladığını anlatırken insanı adeta büyülüyor.
 6. Bu kitapta, Kendine Ait Bir Oda ünlü İngiliz yazar Virginia Woolf’un yazarlık ve yazma sanatı üzerine aktardığı düşüncelerden esinlenerek kurgulanmış bir yazarlık atölyesi bulacaksınız.Bu kitapta, ünlü İngiliz yazar Virginia Woolf’un yazarlık ve yazma sanatı üzerine aktardığı düşüncelerden esinlenerek kurgulanmış bir yazarlık atölyesi bulacaksınız.
 7. Stephen May, Fikir üretme ve ilham alma, editörle temas nasıl sağlanmalı, sık yapılan bazı hatalar, iyi bir giriş bölümü, tatmin edici bir final, romana giriş, kurmaca dışı yazı, çocuk kitabı yazarlığı, merakta bırakma tekniği, iyi bir üslubun düşmanları, tiyatro oyunu ve dizi senaryosu yazmak… Ve daha fazlası bu kitapta.
 8. Sadece bir kitap yayımlatmanın hayaliyle yaşayanların okuması gereken bir kitap değil. Guiseppe Culicchia, Demek Yazar Olmak İstiyorsun❗️bir yandan yazmanın tüm inceliklerine işaret ederken, diğer yandan bir yazarın doğumunun ve gelişiminin aşamalarını açığa çıkarıyor.
 9. William Zinsser, İyi Yazmak Üzerine, Bu denli keyfli, alaycı ve eğlendiren, haklılığı tartışılmaz bir dille yazılmış olması, kitabı “yazmak üzerine” okunması gereken kitap kategorsinden öteye taşıyıp, zengin bir kültürel okumayı (hem de tebessümle birlikte) okuruna sunuyor.
 10. Herkes Yazabilir, Ann Hadley ;Eğer bir Web siteniz varsa, yayıncısınız. Sosyal medyayı kullanıyorsanız pazarlama işindesiniz. Hepimiz mesajlarımızı iletmek için kelimelere sığınıyoruz. Yani hepimiz yazarız.
 11. Jean Paul Sartre, Edebiyat Nedir? döneminde tartışmalara yol açan bu kitabında edebiyat kavramını ‘yazar’, ‘yazarın görevi’ ve ‘okurun konumu’ üzerinden üç ayrı kategoride ele alıyor.
 12. Genç Bir Romancının İtirafları, Umberto Eco romancı geçmişi otuz yılı bulmayan bu nedenle kendini “genç” bir romancı olarak niteliyor ve felsefeci ve kuramcı olarak arkasında bıraktığı uzun kariyerinden çok “genç bir romancı” olarak geçirdiği yıllara bakıyor; Eco bu iki alanı birlikte kullanmasının kurmaca yapıtlarındaki verimli sonuçlarına eğiliyor.
 13. Yazar Olmak, Dorothea Brande, Hikaye ve roman yazmak isteyenlerin temel problemlerini ele alan bu kitap, yaklaşık yetmiş yıl önce yazılmıştır ve konusunda klasik olarak kabul edilen bir eserdir. Hikaye ve roman yazmanın teknik konuları ile ilgilenmez, daha temel konuları ele alır. Yazmak İçin ilham perisi bekleyenlerin kafasındaki hikayeyi yazıya dökemeyenlerin, yeterli ve doyurucu bir şekilde yazı yapamayanların, yazılarında yakaladığı kaliteyi sürdüremeyenlerin sorunlarına çare arar. Bu temel sorunlar zamana göre değişmeyeceği için bu kitabın eskimesi de sözkonusu değildir.
 14. Yazınsal Sanatı ve Yaratıcı Yazarlık , Ray Bradbury; ilki ve en önemlisi, yazmak bize yaşadığımızı ve bunun bir hak değil, bir armağan ve bir ayrıcalık olduğunu hatırlatır. Bize hediye edilmiş bu hayatı hak etmeliyiz. Hayat bizden bir karşılık bekler, çünkü bize can bahşetmiştir.
 15. Virginia Woolf‘tan Yazarlık Dersleri,, Ünlü yazarın yazar yazarlık ve yazma sanatı üzerine düşüncelerinden esinlenerek bir atölye kurgulayan Danell Jones, yedi önemli başlıkta, yazarlık İçin heyecan taşıyanlara yol gösterecek bir rehber sunuyor. Yazar adaylarına disiplinli olmayı öğütleyerek onları motive ediyor. Her bölümün sonunda Woolf’un kendi yazı araştırmalarından seçtiği örneklerle tavsiyelerini destekliyor.
 16. Yazarın Odası, Yarım yüzyıldan uzun bir süredir dünyanın en prestijli edebiyat dergilerinden The Paris Review‘da yayımlanan röportajlar, edebiyat dünyasının gizli kalmış bilinmeyen sırlarını okurlarla buluşturuyor.
 17. Yazar Olabilir Miyim? Semih Gümüş ; Doğru bir okuma biçimi edinmiş, dolayısıyla okuduklarının anlamlarını kendi başına sökebilen ve kendi yazdıklarını bütün yazınsal öğeleri soyutlayarak çözümleyebilen, eleştirebilen yazar adayı, aynı zamanda okumayla yoğun ve sürekli bir ilişki içinde yaşamayı başarabilirse, yazmayı da er geç başarır.
 18. Sanatçının Yolu, Julia Cameron; Zihni bir oda gibi düşünmeyi severim. O odada yaşam, Tanrı, mümkün olan ve olmayan şeyler ile ilgili düşüncelerimiz vardır. Odanın bir kapısı vardır. Kapı biraz açıktır ve biz aradan, dışarıda parıltılı bir ışık görürüz. Bu parıltılı ışığın içinde, yepyeni çok farklı düşünceler vardır ve biz onları içeri bırakamayız. Kendimizi rahat hissettiğimiz düşünceler odada bizimle birliktedir. Diğerleri dışardadır ve biz onları orada tutarız.
 19. Yazı ve Yazınsal Türler, Emin Özdemir ; Yazı ve yazınsal türlerin ana ereği, insanoğlunun düşünce ve duygusunu biçimlendiren doğal dili gereç olarak kullanan türlerin tümünü nirengi noktalarıyla tanıtmaktır. Dilsel ürünlerin amacına ulaşması doğru algılanmalarına bağlıdır. Bu da yazıları ve yaratıları oluşturan öğeleri işlevleriyle, özellikleriyle tanımayı gerektirir. Bu kitabın bir ereği de budur işte.
 20. Yazmak Eylemi, Ferit Edgü yazının sınırsız olanaklarını sunuyor okuyucuya. Yazar bu eylemi 101 değişik metinde dile getirerek bir yazma eyleminde bulundu.
 21. Edebi Teknikler, Alper Çeker ; yazınsal yaratıcılık yetenek işidir ama bu yetenek, edebi tekniklerin bilgisi olmadan bir hiçtir ve bu kitaptaki kalem alıştırmalarıyla törpülenmezse kesinlikle geliştirilemez.
 22. Büyübozumu; Yaratıcı Yazarlık, Murat Gülsoy; yazmak, insanın tüm yaşamına yayılan bir etkinliktir. Evet, yaratıcı yazarlık atölyelerinde kimi teknikler irdelenir, birçok konu tartışılır… Böyle bir eğitimden geçenler yazma deneyimi kazanırlar; ama bu bir başlangıçtır. Sanat büyük bir maceradır.
 23. Mektup, Yazışmanın Hayli İlginç Tarihi, Simon Garfield, Dünya bir zamanlar mektup iletişimiyle dönüyordu. Mektup posta yoluyla yaptığımız uzun ve benzersiz yolculuğun hikayesi.
 24. Yazmak Sanatı, Emin Özdemir, Adnan Binyazar, Her sanat gibi yazmak sanatının da kendine özgü bir yöntemi vardır. Hem öğretici, hem de yazınsal nitelikli metinler için böyledir bu. Bunu öğretme, izlenecek yolu gösterme amacıyla eğitim ve öğretimin her aşamasında yazma eğitimine yer verilmiş, bu alanda birçok kitap yazılmıştır. Yazmak da yaza yaza, güzel metinleri okuya okuya öğrenilir.
 25. Oğuz Atay, İnsan roman yazmak istediğinde bir yazarın dediği gibi, başka romanlara heyecan duyarak kapılıyor. “Hayatı roman” olanların yazdığı pek görülmüyor.

Eğer içinizden ‘sen yazamazsındiyen bir ses duyarsanız, her şeye rağmen yazın. O ses susacaktır.

Sadece yazın…

Sevgi’yle

Yasemin Emre