YAZAR’SAM NE OLUR?

Kalbinize şarkı söyletecek şeyler neler?

Sevgili Okur,

Hayatınızda kim bir işi denemenin onu kusursuz yapmaktan daha önemli olduğunu söyler?

Yaratıcılık da diğer melekeler gibi, herkeste bulunan bir şeydir. Bir kısım kimselerde biraz az, bir kısım kimselerde biraz daha fazla olsa da, herkeste yaratıcılık vardır. Bunun az veya fazla olması da çok önemli değildir, çünkü insan, doğuştan getirdiği yeteneklerin pek küçük bir bölümünü kullanabilmektedir.

Hızı kesilmiş veya henüz yazmaya başlamamış bir yazar adayının ihtiyacı olan şey ise kendi benliği ile temasa geçmesini sağlayacak bir büyü, bir anahtar bulmaktır.

Yazar düşünce ve davranışta, hangi tür alışkanlıkların kendi gelişmesini engellediğini, kendine güven duygusunu azaltan şeylerin neler olduğunu bilmek ihtiyacındadır.

Yazarların; diğer sanatçılardan farklı olarak, elde etmiş oldukları özelliklerin gözle görülür bir delili de yoktur.

Yazarların elinde, papağanların bile kullanabildiği kelimeler vardır sadece. Yazarın ilk başlarda hissettiği, hatta çok defa başarıya ulaştıktan sonra da hissetmeye devam edeceği savunmacı tavır, (yazarlık işi genellikle kendini sataşmalara, alaylara açmak demektir).

Bilinçaltında takıldığınız noktalarla yazı yazarken karşılaşabilir ve uzun süredir aradığınız cevapları yazı yazarken bulabilirsiniz. Bazen ufak tıkanıklıklarla başlayan yazma süreci, sayfalarca yazıyla sonuçlanabilir. Kişi bu sayede, bir nevi tıkanmış duygu birikimlerinin yollarını açar ve onları bir sonuca ulaştırarak, sahip olduğu sorunu yazarak çözer.

Sizi büyülü bir enerji ile dolduran, fikirlerinizi besleyen, görünür hiçbir sebep yokken sizi yazma arzusu ve kendine güven duygusu ile dolduran başka tanıdıklar bulmalısınız.

Böyle tanıdıklar konusunda şanslı olmadığınızda kütüphane raflarında oturan, benzerlerinizi bulup çıkartın.

Geliştiren bir diğer eğitimim ise,
Tiyatro Eğitim Derneğin” den aldığım “Yaratıcı Yazarlık” atölye çalışması.

https://www.kemaloruc.net/

TİDA Kurucu/Koordinatörü, Tida Yayınları Yayın Yönetmeni, Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı ve Drama Kumpanya Sanat Yönetmeni…

Tüm bilgisi ve tecrübesini paylaşan, Eğitmenlerime teşekkür ederim.

Sevgiyle,

Yasemin Emre


WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: