OYUNUNA NASIL BAŞLADIN?

Merhaba,

Oyuna Nasıl Başladım?

Oyun “keyif” aldığınız eğlendiğiniz şeylerin tümüdür.

Doğal olarak hepimizin keyif aldığı şeyler farklı.

Birisinin keyifli olup, olmadığını anlamanın en iyi yolu sizce nedir?

Uygun bir iştahla yemeye başlayan, yemekleri seven, yeterince yiyen ve zamanında sofradan kalkanlar vardır.

Besinler karşısında bu tutumlar dünyanın öbür nimetleri karşısındaki davranışları andırır.

Açlığın besinle ilgisi neyse, hoşnutluğun yaşamla ilgisi odur.

Bir insan yaşamında ne kadar çok şeye ilgi duyarsa mutlu olma olanağına kavuşur. Hayat her şeye ilgi beslenemeyecek kadar kısadır. Ama günlerimizi dolduracak kadar çok şeyle ilgilenmemiz iyi olur.

Açlığın besinle ilgisi neyse, hoşnutluğun yaşamla ilgisi odur.”

Kanser Hastası, olduğumu öğrendiğimde hayatı fazla ciddiye aldığımı düşündüm. Keyifli hale getirebilmek için, renkler kattım.

Yürümek, yarı zamanlı egzersiz yapmak keyifliydi. Doğada sürelerini uzattım. Evim ve sevdiklerime , daha çok zaman ayırdım. Ayrıca sıcak içeceklerin keyfi de dost sohbetiyle başka. Bu sayede yeni dostlar da tanıdım.

Tüm bunları yaparken, hoşnut olduğum her ne varsa, dünya ile uyum sağladığımı hissediyordum. Mutluluğun kaynağı keyif aldığımız şeylerde saklı.

Hayatında zamanının çoğunu işinde geçiren insanlar var. Haklısınız, para kazanmak İçin bende bu durumun içindeydim. Fakat, öğrendim ki insan, (İş kolik biri olarak) kendine zarar veriyormuş.

Seçim yaptım ve kendimi seçtim.

Kazanmak İçin oynayanlardan uzaklaşmak gerekiyordu. Bu oyunu oynayanlar, yıpratıyor. Bence, hırs aklın önüne geçtiğinde zarar veriyor.

Eğitim aldığım konularda, okumalar yapmaya başladım. Hepsini bölümlere ayırdım. Eksik bir sürü konu vardı. Öğrenmeyi pekiştirmek içinde belirlediğim bir konu hakkında yazmaya başladım.

Kendi kendine öğrenen biri olarak, bunları yaparken keyif aldım.

Benim için başarı gelişmekti. İşler iyi gitmediği zaman bile kendimi zorlayarak, dik tutarak gelişime sıkı sıkıya sarıldım. Anladım ki insanın asıl zor zamanlarında kim olduğu ortaya çıkıyor.

Yazdıklarımı, yaşamın kıyısına gelenlerin daha iyi anlayacağını düşünüyorum.

Sizler zor zamanlarınızdan nasıl çıktınız?

Keyif aldığınız şeyler neler?

Sevgiyle,

Yasemin Emre