KİTAP AKLIN İLACI MI?

Merhaba,

Yukarıdaki resim, okuduğum kitapların bir kısmı. Kitapların, benimle bütünleşmiş oldukları doğru.

Yazarlık yeteneğini geliştirirken, yol arkadaşım kitaplar oldu. Sadık dostlardan oluşturduğum kütaphane, her dönem yardıma koştu. “Okuma Sanatını” onlar sayesinde öğrendim diyebilirim.

“Okumayı öğrenmek sanatların en gücüdür.

İnsanoğlu düşünen, duyan düş kuran bir yaratıktır. Bu edimlerini kalıcı kılmak İçin yaratmıştır yazıyı. Onları saptamak, geleceğe ulaştırmak , geride bir iz bırakmak İçin bulmuştur yazıyı.

İnsanoğlunu, kitap denilen “iki kapaklı” yer altı konuğuna götüren yol okumadır. Ama nasıl bir okuma? Hangi türden bir okuma? Üzerinde durup düşünmemiz gereken sorulardan biri de budur işte.

Kitapların dünyasına ve bilgiye açılmanın bu ilk basamağı olan temel okuma becerisinin, sürekli bir alışkanlığa dönüştürülmesi gerekir. Okumanın ikinci boyutu da alışkanlığın oluşturulmasıdır. Alışkanlığa dönüşmeyen, kullanılmayan bir beceri zamanla yitip gider.

“Çünkü okuma, bilgisizliği ve körinançları yenen tek güçtür.”

Okuma öğrenmedir.

Hiçbir yerde olmayan bilgileri kapsayan, dünyanın en müthiş kütüphanesinde tam bir gününüz var. Hangi konuları okur, araştırırdınız?

Sevgiyle,

Yasemin Emre


“En temel üç ihtiyacımız yemek, su ve barınaktır. Ancak hep, en değerli barınağımız olan aklımızı ve bedeninizi ihmal ederiz.”

Kelli Ellis