BİR KİTAP OKUDUN, HAYATIN MI DEĞİŞTİ?

Sevgili Okur,

Büyük Rehberler Nasıl Bulunur?

İyi seçilmiş rehberler ile kendinizi çevrelemek hayatınızı önemli ölçüde değiştirebilir. Bir rehber, fikirlerini sizinle düzenli olarak paylaşmaya istekli, engin tecrübeye veya benzersiz bir yeteneğe sahip kişidir.

Hayatınızda iyileşme görmek istiyorsanız, aldığınız eğitim ve eğitim notlarını hiç kullanmadan çöp kutusuna atmak yerine, her satırını uygulamak İçin alanlar yaratmalısınız.

Yarattığım, Blogdan böyle fayda sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu, odaklandıysan, başlıyoruz.

Sevgiyle,

Yasemin Emre


Yıl 2014 internette araştırma yaparken, karşılaştığım kitap. “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” Joseph Campbell.

Balinanın Karnıbüyülü eşikten geçişin bir yeniden doğum alanına geçme olduğu fikri, dünyanın her yerinde rahim İmgesi olan balina karnıyla simgelenmiştir.

Sınavlar Yolu, Eşiği aştıktan sonra, kahraman bir dizi sınavdan geçmek üzere tuhaf biçimde akışkan, belirsiz biçimlerin rüya dünyasında ilerler.

Mitolojiden günümüz sanatına kadar insanoğlu hikaye anlatırken belli kalıplar içinde hareket ettiğinde anlatımının daha güçlendiğini ve dinleyiciyi daha iyi ikna ettiğini görmüştür. Hikâye anlatımında en önemli kısım hikâyenin kahramanıdır. Kahramanın yolculuğunu anlatan hikâye yapısı genelde asırlardır değişmemiştir. Joseph Campbell‘in 1949 yılında yazdığı “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” kitabı kendisinden sonra gelen çoğu araştırmacı ve yazar için bir başucu kaynağı olmuştur.

Yaratıcı yazarlığın anlatıldığı ve benim gibi yaratıcı yazarlık konusunda gelişim sağlamaya çalışanlara yararlı olacak bir baş yapıttır.

“Bir oda da oturun ve okuyun okuyun, okuyun, okuyun. Doğru kişiler tarafından yazılmış doğru kitapları okuyun. Zihniniz o seviyeye gelir ve aralıksız, hoş, yumuşak ve ağırdan yanan bir kendinden geçme içine girersiniz. Hayat hakkında bu farkına varış, yaşamınızda sürekli bir farkındalık olabilir. Sizi gerçekten yakalayan bir yazar bulduğunuz zaman yazdığı her şeyi okuyun. ‘bilmemkimin ne yaptığını merak ediyorum’demeyin okuyun. Dünya, tek bir bakış açısıyla tutarlı bir şekilde önünüzde açılacaktır.

Geliştiren eğitimlerle birlikte, doğru kitaplar peş peşe geldi.

Kendi hikayemin öznesi olarak gerçekleştirdiğim şey ruhani bir doğumdu.


KOÇLUK NEDİR?

Sorgulanmamış Hayat Yaşanmaya Değmez. ”

Sokrates

  • Koçluk, psikoloji, felsefe ve yönetim alanlarını bir araya getiren, insancıl ( hümanist) odaklı bir yaklaşımdır.
  • Kişinin kendi gerçekleriyle yüzleşmesi, kendini fark etmesi, kendisini bilmesinde felsefi düşünce yöntemlerinin katkısı büyüktür.
  • Koçluk terapinin alternatifi değildir. Geçmiş odaklı olmadığı gibi, tanı teşhis ve iyileşme amaçlı bir yaklaşım sunmaz.
  • İnsan psikoterapide gözyaşlarının peşinden gider, koçlukta ise hayallerinin yolunu izler.
  • Koçluk şimdiye ve geleceğe bakar.
  • Kendini gerçekleştirmeyi arayanların yüzyıllardır kullandığı yaklaşımların ve düşüncelerinin bir sentezidir.
  • Koçluk yaklaşımı günümüzde çok farklı yönlere çekilmek istensede , Koçluğun ne olup ne olmadığını bilmek zorundayız.

2014-15 yılında aldığım ve kendi üzerimde uygulama şansı bulduğum, Koçluk Eğitimi sayesinde birçok engeli aştım. Eğitimi anlatmak, (toplumumuzda anlaşılmış görünmüyor), bireyleri bilinçlendirmek, asıl görevim.

Koçluk, Mentörlük güven ilişkisi, gizlilik ilkesi üzerine kuruludur.

Mentörlerim, Ülkü Kalmaz ve Engin Kireç‘e teşekkür ederim.

Eğitim modüllerinin yaratıcısı, Metin Çınaroğlu, Klinik Psikoloji yüksek lisansını bitirme tezi olarak kanser hastalığıyla uğraşan bireyler üzerinde hipnoterapi uygulamaları yapmış. Hipnoterapinin direkt kanserli hücreler üzerinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi bulunmamakla birlikte ağrıların daha az hissedilmesi ve ölüme hazırlıkta çok etkili olduğu kanıtlanmış.

“İnsan iki kere doğar, birinci doğum fizyolojik doğumdur. Bunu herkes gerçekleştirir. Esas ikinci doğum var ki; bu doğumu herkes gerçekleştiremez. Kendi özünü var eden, hedefleri olan ve bu hedeflere ulaşabilecek kaynaklarını organize edebilen kişi yeniden doğmuş demektir.”

Metin Çınaroğlu, “Yeniden Doğum” kitabını okuyabilirsiniz.


MUCİZELER KURSU NEDİR?

2016 yılında karşılaştığım eğitim, ‘Mucizeler Kursu’ İhtiyaç neyse, onu alırsınız. 

A Course in Miracles

Dünyada bir çok kitaba ilham kaynağı olmuş; ünlü, ünsüz pek çok insanı peşinden sürükleyerek ve onların yaşamlarında köklü dönüşümler yaparak mucizeler yaratan kitabın adıdır.

1975 yılında ilk defa resmi olarak yayınlanan ve hala bir çok ülkede en çok satanlar listesinde bulunan kitap, New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Psikolojisi bölümü profesörlerindenDr. Helen Schucman tarafından ve Bölüm Başkanı Dr. William Thetford’un da desteğiyle, “içsel dikte” yoluyla kaleme alınmıştır. Okundukça kişiye, kendi eksikliklerini göstermekte ve kendi yarattığı sanal dünyadan çıkartarak, hakikati olduğu gibi algılamasını sağlamaktadır. Okuyan kişiler üstünde etkin değişime sebep olması nedeniyle, günümüzde, bütün dünyada çok sayıda kişinin hayatının değişmesine sebep olmuştur.

Kitap, kendi özel sistemi kapsamında “psikospiritüel” eğitim ve uygulama amaçlıdır. Bu sistem düzenli bir şekilde uygulandığında, “içsel mucizelerin” oluşumunu tetikleyerek ve kişinin görme gücünü arttırarak, özüne varma sürecini kısaltmaktadır.

Bu bir öğrenme değil, arınma kursudur. İçerideki yanlış bilgilerden arınıp, gerçekliği çarpıtmadan olduğu gibi görebilmenizi sağlayan bir “deneyimdir”. Bu kurstan yararlanmak için yaratıcılık, ustalık, zeka veya beceri gerekmez. Deneyim doğrudan sağduyu aracılığı ile gerçekleşir.

http://www.sessizseyir.com/programlar/mucizeler-kursu-acim/

Eğitmen, İrem Orhon

Fransa’da, Bilimsel Tıp ve Psikolojinin birleştirilerek yeniçağın tıbbı olarak kabul edilen “kendi kendini tedavi yöntemleri ve insan sağlığının temelleri” ile “zihnin beden sağlığı üzerindeki etkileri” üzerine eğitim aldı. Amerika, Avrupa ve Japonya’da kanserli hastalarda geleneksel tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanmakta olan “Simonton Metodu”nu bulan Onkolog Dr. Carl Simonton’un öğrencisi oldu.                          

Hikayemin öznesi olarak, eşikten geçerken gösterdiğiniz rehberlik, için fikirlerinizi benimle düzenli olarak paylaştığınız İçin, istekli, engin tecrübenizden yararlanmamı sağladığınız İçin, teşekkür ederim. Sonsuz sevgi ve saygılarımla.


Bu ONBİRİNCİ saattir, yani karar değiştirmek için son fırsattır. Ne öğrendiğimiz değil fakat öğrenişimizin sevinçle mi, acıyla mı olacağı bize kalmış bir şeydir.

Biz birbirimizi sevmeyi öğreneceğiz, fakat onu acı çekerek mi, yoksa huzur içinde mi öğreneceğimiz tamamıyla bize kalmış bir şeydir.


Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 Müthiş Kitap Hangisi?

Sen de ” Bir kitap okudum, hayatım değişti” diyorsan, paylaş benimle.


“Eğer spiritüel seviyede önemli bir amacınız varsa, gerisi sadece ayrıntıdır.”

Al Sergeant