Büyük Rehberler Nasıl Bulunur?

Sevgili Okur,

Büyük Rehberler Nasıl Bulunur?

İyi seçilmiş rehberler ile kendinizi çevrelemek hayatınızı önemli ölçüde değiştirebilir. Bir rehber, fikirlerini sizinle düzenli olarak paylaşmaya istekli, engin tecrübeye veya benzersiz bir yeteneğe sahip kişidir.

Hayatınızda iyileşme görmek istiyorsanız, aldığınız eğitim ve eğitim notlarını hiç kullanmadan çöp kutusuna atmak yerine, her satırını uygulamak İçin alanlar yaratmalısınız.

Yarattığım, Blogdan böyle fayda sağlayabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu, odaklandıysan, başlıyoruz.

Sevgiyle,

Yasemin Emre


Yıl 2014 internette araştırma yaparken, karşılaştığım kitap. “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” Joseph Campbell.

Kahraman, “korumak ve hizmet etmek”anlamına gelir.

Kahraman, sınırları ve egonun yanılsamalarını aşabilen kişidir, ama başlangıçta tüm kahramanlar egodurlar.

Kahraman arketipi, egonun kimlik ve bütünlük arayışını simgeler.

Balinanın Karnı“büyülü eşikten geçişin bir yeniden doğum alanına geçme olduğu fikri, dünyanın her yerinde rahim İmgesi olan balina karnıyla simgelenmiştir.

“Sınavlar Yolu” Eşiği aştıktan sonra, kahraman bir dizi sınavdan geçmek üzere tuhaf biçimde akışkan, belirsiz biçimlerin rüya dünyasında ilerler.

Kanser hastalığı en büyük sınav olarak, ölümle ilgiliydi. Bu eşiği nasıl aşmalıydım. Yeniden canlandırılmak üzere, duygularımız geçici olarak bastırılmıştır. Bu yeniden canlanmanın sonucu bir neşe ve zindelik hissedir. Campbell‘in çalışmalarına minnettarım. Campbell ve mitolojinin kılavuzluğu olmasaydı yolumu yitirdim.

Mitolojiden günümüz sanatına kadar insanoğlu hikaye anlatırken belli kalıplar içinde hareket ettiğinde anlatımının daha güçlendiğini ve dinleyiciyi daha iyi ikna ettiğini görmüştür. Hikâye anlatımında en önemli kısım hikâyenin kahramanıdır. Kahramanın yolculuğunu anlatan hikâye yapısı genelde asırlardır değişmemiştir. Joseph Campbell’in 1949 yılında yazdığı “Kahramanın Sonsuz Yolculuğu” kitabı kendisinden sonra gelen çoğu araştırmacı ve yazar için bir başucu kaynağı olmuştur.

Bunlardan biri de Christopher Vogler, Yazarın Yolculuğu kitabında “Campbell öykünün gizli şifresini kırmıştı. Çalışması derin gölgelere gömülmüş bir manzarayı birdenbire aydınlatan bir alev gibi parladı” der.

Campbell’ın düşünceleri, bütün insanların düşlerinde ve tüm kültürlerin karşılaşılan ve sürekli tekrar eden karekterler ya da enerjiler olan atletikler hakkında yazan İsviçreli psikolog Carl G.Jungun düşüncelerine koşturur. Jung, bu arketiplerin insan zihninin değişik yönlerini yansıttığını, yani hayat dramındaki rollerini oynamak üzere, kişiliklerimizin kendilerini bu karekterlere böldüğünü öne sürmüştür.

İnsan ırkının kollektif bilinçaltından geldiğini ileri sürmüştür.

Bu arada PBS televizyonu, Bill Moyers’in Mitin Gücü konulu röportajı, Joseph Campbell’ın düşüncelerini daha geniş bir düzleme taşıdı. Kuşak, politika ve din sınırlarını alış dosdoğru insanların ruhlarına seslenen bu program çok tutmuştu. Röportajlar yazıya dökülüp kitap haline gelince, bir yıl boyunca New York Times’ın çok satanlar listesinde kaldı.

O kitaplardan biri de, Mit ve Mitolojinin Gücü‘dür. Campbell şöyle seslenir;

“Bir oda da oturun ve okuyun okuyun, okuyun, okuyun. Doğru kişiler tarafından yazılmış doğru kitapları okuyun. Zihniniz o seviyeye gelir ve aralıksız, hoş, yumuşak ve ağırdan yanan bir kendinden geçme içine girersiniz. Hayat hakkında bu farkına varış, yaşamınızda sürekli bir farkındalık olabilir. Sizi gerçekten yakalayan bir yazar bulduğunuz zaman yazdığı her şeyi okuyun. ‘bilmemkimin ne yaptığını merak ediyorum’demeyin okuyun. Dünya, tek bir bakış açısıyla tutarlı bir şekilde önünüzde açılacaktır.

Campbell’ın Kahramanın Sonsuz Yolculuğu, kitabı, kırk yıllık kararlı ama yavaş satışların ardından bir anda bir çoksatara dönüştü.

PBS programı Campbell’ın fikirlerini milyonlara taşıdı ve çalışmalarının George Lucas, John Boorman, Steven Spielberg ve George Miller gibi film yapımcıları üzerindeki etkisini aydınlattı.

Yaratıcı yazarlığın anlatıldığı ve benim gibi yaratıcı yazarlık konusunda gelişim sağlamaya çalışanlara yararlı olacak bir baş yapıttır.

Balina karnında geçirilen süre, yeniden doğumu müjdelerden, kendi hikayemin öznesi olarak geçirdiğim her evre ruhani doğuma ulaştırdı.


2014-15 yılında aldığım ve kendi üzerimde uygulama şansı bulduğum, Koçluk Eğitimi. Yaşadığım zorlu süreçte birçok engeli aşmam konusunda teknik olarak yardım etti.

Eğitimi anlatmak, (toplumumuzda anlaşılmış görünmüyor), bireyleri bilinçlendirmek, asıl görevim.

Eğitim modüllerinin yaratıcısı, Metin Çınaroğlu, Klinik Psikoloji yüksek lisansını bitirme tezi olarak kanser hastalığıyla uğraşan bireyler üzerinde hipnoterapi uygulamaları yapmış. Hipnoterapinin direkt kanserli hücreler üzerinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi bulunmamakla birlikte ağrıların daha az hissedilmesi ve ölüme hazırlıkta çok etkili olduğu kanıtlanmış.

Metin Çınaroğlu, “Yeniden Doğum” kitabını ve yeni çıkan “Uygulamalı Hipnozun El Kitabı”nı okuyarak bilginin tamamına ulaşabilirsiniz.

http://www.livconeskisehir.com/metin-cinaroglu.html

Koçluk, Mentörlük güven ilişkisi, gizlilik ilkesi üzerine kuruludur.

Eğitim aracılığıyla tanıdığım, Mentörlerim, Ülkü Kalmaz ve Engin Kireç‘e teşekkürler.


MUCİZELER KURSU

İç ses, “Mucize” kelimesini tekrar ederken, olacaklardan habersiz, “Mucize” kelimesiyle türlü role girdiğimi belirtmeliyim.

Oysa ki gelecekten haber veren kelime, 2016 yılını işaret ediyormuş. A Course in Miracles “ihtiyaç neyse onu alırsınız”.

Dünyada bir çok kitaba ilham kaynağı olmuş; ünlü, ünsüz pek çok insanı peşinden sürükleyerek ve onların yaşamlarında köklü dönüşümler yaparak mucizeler yaratan kitabın adıdır.

1975 yılında ilk defa resmi olarak yayınlanan ve hala bir çok ülkede en çok satanlar listesinde bulunan kitap, New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Psikolojisi bölümü profesörlerindenDr. Helen Schucman tarafından ve Bölüm Başkanı Dr. William Thetford’un da desteğiyle, “içsel dikte” yoluyla kaleme alınmıştır. Okundukça kişiye, kendi eksikliklerini göstermekte ve kendi yarattığı sanal dünyadan çıkartarak, hakikati olduğu gibi algılamasını sağlamaktadır. Okuyan kişiler üstünde etkin değişime sebep olması nedeniyle, günümüzde, bütün dünyada çok sayıda kişinin hayatının değişmesine sebep olmuştur.

http://www.sessizseyir.com/programlar/mucizeler-kursu-acim/

Eğitmen, İrem Orhon

Fransa’da, Bilimsel Tıp ve Psikolojinin birleştirilerek yeniçağın tıbbı olarak kabul edilen “kendi kendini tedavi yöntemleri ve insan sağlığının temelleri” ile “zihnin beden sağlığı üzerindeki etkileri” üzerine eğitim aldı. Amerika, Avrupa ve Japonya’da kanserli hastalarda geleneksel tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanmakta olan “Simonton Metodu”nu bulan Onkolog Dr. Carl Simonton’un öğrencisi oldu.                          

“Hastalığın asıl amacı kim olduğumuzu bulmada bize yol göstermektedir.”

Hikayemin öznesi olarak, zorlu bir sınav bizi bir araya getirdi. Eşikten geçerken gösterdiğiniz rehberlik, için fikirlerinizi benimle düzenli olarak paylaştığınız İçin, istekli, engin tecrübenizden yararlanmamı sağladığınız İçin, teşekkür ederim. Sonsuz sevgi ve saygılarımla.


Bu ONBİRİNCİ saattir, yani karar değiştirmek için son fırsattır. Ne öğrendiğimiz değil fakat öğrenişimizin sevinçle mi, acıyla mı olacağı bize kalmış bir şeydir.

Biz birbirimizi sevmeyi öğreneceğiz, fakat onu acı çekerek mi, yoksa huzur içinde mi öğreneceğimiz tamamıyla bize kalmış bir şeydir. A Miracle Course


Kemal Oruç, TİDA Kurucu/Koordinatörü, Tida Yayınları Yayın Yönetmeni, Tiyatro Eğitim Derneği Başkanı ve Drama Kumpanya Sanat Yönetmeni…

https://www.kemaloruc.net/

2015 yılında, 1 günlük “Yaratıcı Yazarlık Atölye Eğitimi” aldım.

Eğitmen, Kemal adıyla, cebinde, kalbinde biriktirdiği tüm bilgiyi kısacık zamana sığdırırken; çocuklarla olan ilişkileri görülmeye değerdi.

Teşekkür ederim.


“Eğer spiritüel seviyede önemli bir amacınız varsa, gerisi sadece ayrıntıdır.”

Al Sergeant