KORKUNUN ANLAMI NEDİR?

“Karanlığın içine yolculuk uzun ve çok çetin oldu, ve siz derinlere kadar gittiniz.”

Merhaba,

“Mucizeler Kursu“ndan güzel bir sözle, giriş yapalım istedim.

Korkularıyla yüzleşenler burada mı?

Gece, sadece gece olduğu İçin, etrafı karanlığa gömerek çocukluk korkularını uyandırır, yalnızlıktan ve tanımadıklarımızdan ne kadar korktuğumuzu hatırlatır bize. Bu hayaletleri alt etmeyi başarırsak gündüz karşımıza çıkanları da kolaylıkla alt ederiz. Karanlıktan, korkmuyorsak, aydınlığın dostu olduğumuzdandır.

Tüm bu zorlu ve acılı boşluktan geçerken, saf bir aydınlık ve sevgi ile yükselmek istemez misiniz?

Yıldızlı bir gecede göğü seyrettiğimizde, bir anlığına benliğimizi unutup bizden çok daha büyük bir şeyin parçası olduğumuzu hissediyor musunuz?

Doğanın biz de yarattığı bu duygu: evrenden ayrı değil, evrenin kendisi olduğumuzu kavramamıza yardımcı olur.

Bizler kozmik yolcularız.

Bir yaz gecesi, sahilde yürüyüş yaparken, fonda çalan müzik, dalgaların sesi ve gökyüzündeki yıldızların şöleni. Gece’nin karanlığında, hissettiğimiz duygu eşliğinde, içimizdeki yazar, sanatçı ortaya çıkar. Şiir ve masalların doğum sancısı başlar.

Gülümseyerek , geleceğe not bırakıyorum.

Korkunun sana bir şey kazandırmadığını, senden çok şey götürdüğünü anlayacaksın. Bu frekans boyutunda yaşamak, karar vermeni, kimliğini, hayata karşı duruşunu etkileyecek. Beraberinde birçok olumsuz duyguyu getirecek.

Acılarına sahip olduğun günden itibaren, anlatıyorsun ve yaşıyorsun. Bir yıl, sonra da bir ömür anlatıyorsun. Önce herkesten, sonra kendinden uzaklaşıyorsun. Kendini sağlıklı duygularla beslemediğin sürece kendine yenilirsin.

Çünkü acı beden dram sever. Vücudunda seninle yaşar. Dramdan beslenir.

Kendini sevmeyi öğrendiğin de ( ki bunun için hayatta bulunuyorsun) sevgiyle, tüm hücrelerini olumlu duygu ve eylemlerle dolduracaksın. Acına gömüldüğün her gün, kendi harika yaşantından çalıyorsun. Sonra kendi kendine inişe geçiyorsun. Ve sen bunu defalarca deneyimledin. Ayağa kalk ve yürü. Bu defa öyle bir sağlam bas ki yere.

BAŞARDIM“, demek istiyorsan, kendin üzerinde çalışırsın…

Geç olmadan, kaldır kafanı, gökyüzüne bak. Yaşamın sana neler, anlattığını duyabilmek için. 

Sevgiyle, Gece‘ye

Yasemin Emre