ACININ ANLAMI NEDİR?

“Beni öldürmeyen şey, güçlendirir.”

Friedrich Nietzsche

Merhaba,

Çünkü acılarına olan şükranını, kutsal ağrıya olan büyük övgüsünde böyle haykırır acı çeken. Sadece acı bilge yapar. Sadece miras olarak alınan ve asla bozulmayan hayvani sağlık bilinçsizdir, o her şeyden habersiz memnun olmak demektir. O hiç bir şey istemez, hiçbir şey sormaz, bu yüzden sağlıklı kişilerde psikoloji yoktur. Bütün bilgi acıdan doğar, “acı her zaman nedenleri araştırma, haz ise olduğu yerde kalma ve geriye bakmama eğilimindedir“. “Ağrıda giderek ustalaşır” insan.

Acı sürekli eşeleyen, didikleyen acı, ruhun topraklarını altüst eder, yeni zihinsel meyveler için onu gevşeten ve havalandıran şey işte tam da sabanvari, acılı içsel deşmedir. ” Ancak büyük bir acı zihnin nihai kurtarıcısı olabilir, bizi en son derinliğimize inmeye sadece o zorlar.” ve onun tam da öldürücü boyutlara ulaştığı kişi gururla şunu söyleyebilir : “Hayata dair çok şey biliyorum, çünkü sık sık onu kaybetmeye çok yaklaştım.”

Acının Anlamı, Umutsuz bir durumla karşılaştığımız, değiştirilemeyecek bir kaderle yüz yüze geldiğimiz zaman bile, yaşamda bir anlam bulabileceğimizi asla unutmayalım. Çünkü o zaman önemli olan şey, kişisel bir trajediyi bir zafere, kendi zor durumunu bir insan başarısına dönüştürmek ve sadece insana özgü eşsiz insan potansiyeli olabildiğince göğüslemektir. Artık bir durumu değiştiremeyecek bir noktaya geldiğimiz -örneğin tedavisi olanaksız bir kanser gibi iyileşme şansı olmayan bir hastalığı düşünün- zaman kendimizi değiştirme yoluna gireriz.

Yaşamak acı çekmektir; yaşamı sürdürmek, çekilen bu acıda bir anlam bulmaktır. Eğer yaşamda bir amaç varsa, acıda ve ölümde de bir amaç olmalıdır. Ama hiç kimse bir başkasına bu amacın ne olduğunu söyleyemez. Herkes bunu kendi başına bulmak ve bulduğu yanıtın öngördüğü sorumluluğu üstlenmek zorundadır. Kişi bunu başarabildiği takdirde, onur kırıcı bütün rezilliklere karşın gelişimini sürdürecektir. Viktor E.Frankl, Nietzsche’nin şu sözünü anmayı çok seviyor : “Yaşamak için bir neden’i olan kişi, hemen her nasıl’a dayanabilir.”

Acıyı anlamak beraberinde şefkati ve iyileştirmeyi getirir. Farkındalığınızın üzerinde durup daha derinlere bakmayı öğrendiğinizde kendi acılarınızı dönüştürebilir, başkalarının da acılarını dönüştürmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre


Acılar, sadece gelişiyorsan bir anlam taşır.”

Victor E.Frankl

Hazlarımız ve arzularımız bize hiçbir şey öğretmez. Asıl olana varmamızın tek yolu yaşam deneyimlerimizdir. Bunların çoğu da acılardan, ızdıraplardan oluşur.” 

– Madam Blavatsky

Yani, acı duygusu, buna ilişkin net ve kesin bir tablo oluşturduğumuz an, acı olmaktan çıkar.”

Etika

Bitirilecek ne kadar çok acı var!”

Rilke