Yazmak Sanatı, “Borges’i Emin Özdemir’le Okumak”

Çaydan sarhoş olunduğu görülmüş müdür?

Merhaba,

Bir çay sever olarak, kitaplarla yaşarken, çay içmekten, kitap okumaktan sarhoş olmuş olabilirim. Ayılmak için arada türk kahvesi tüketiyorum. Telvesinden de piling (cildin ölü hücrelerden arındırılmasını, kan dolaşımını hızlandırmak) yapıyorum.

Her şeyin doğalı makbul. Organik beslenmeyi seviyorum. Karbon miktarım doğa ile uyumlu.

Haziran ayında, bitirmem gereken kitapları, sağlık konusunda, bolca koşuşturma nedeniyle, Temmuz ayının on günlük sürecinde bitirme kararı aldım. İki gün içerisinde 3 kitap bitti bile. Gelsin diğerleri. Okuma listemdekilere yer açılırken, ayın ortasında tekrar kontroller başlıyor.

Hayatın öğrettikleriyle tecrübe sahibi olurken, yazınsal iletişim teknikleri ile gelişiyorum.

Zamanı ekonomik kullanmayı seven bir düş insanı olarak, kitabım için gerekli besinleri araştırarak hızlıca notlar alıyorum.

Bunlardan biri, Emin Özdemir‘in kitapları. Benim için önemli ustalardan biri. Kendisiyle karşılaşma sürecinin, sahafta olduğunu daha önceki bir yazıda belirtmiştim.

Bugün Yazmak Sanatı kitabının“Borges‘i Emin Özdemir’le Okumak” bölümünü, yeniden okurken hücrelerime işleyen satırları paylaşmadan geçemezdim.

Blog’da yer alan “Okumak Sanatı” sayfasını da revize ettim. İçsel sürecin getirdiği yer, onların sayesinde.

Neden tutkuyla bir okuyan olduğumu, neden kitap sevdalısı olduğumu daha iyi anladım.

Borges “kentli” demek. Kendisi özbeöz kentli. Yazgı ona ellibeş yaşında körlüğü yaşattı. “Bakabiliyorsan, gör. Görebiliyorsan, gözle.” sözü yaşamından çıkmış. Jose Saramago‘nun Körlük kitabında yerini bulmuş. Anlayan, okuyucuların yüzünde bir gülümseme oluşacaktır.

Kitap bilgiyle donatarak düşündüren, duyarlığı geliştiren, yaşamı yaratıcı kılan, ırk, din, dil -milliyet ayrımı gözetmeden yüzlerce kilometre uzaklardaki kişileri birbiriyle kaynaştıran kültürel bir araçtır. Uzaklık yakınlık demeden Borges’le Özdemir’i bir araya getiren, kitabın bu erdemli yanıdır.

Borges, “Tanrı bize unutma yetisine sahip olalım diye bir beyin verdi”der.

Düşüncede bir yere varamamak içimizde tepinen hayvanların en vahşisidir; insan ne denli uğraşsa hayvanı ehlileştiremiyor. Bu duygular altında aklından şu soru geçiyor: Unutmak, ehlileştirmenin bir yolu olabilir mi?

İnsan düşünerek, duyumsama algısını geliştirerek “insan” oldu. Borges, insanın yaşamını güzelleştirmek için yaratıldığını, insanda güzellik algısınında sanatla geliştiğini savunur. Dünya yazınının okuma edimi üzerinde en çok düşünen yazarlarından biri olan Borges‘ın: Yazma Sanatı, Okumak Sanatı, Eleştirel Okuma gibi kitapları olan Emin Özdemir’le konu ortaklığı olduğu bu yönelimlerden de belli.

Borges, bir soru üzerine, okumanın algı yaratmadaki önemine değinirken, birtakım önermelerin ışığında açığa kavuşturuyor bunu:“Yaşantıların en mutluluk verici okumak ha, okumaktan çok daha iyi bir şey var, o da yeniden okumak, okuduğunuzun daha derinine inmek, onu zenginleştirmek. Az okuyun ama daha çok, okuduklarınızı yeniden okuyun derim (…) Kaderimde okumak, hayal kurmak, eh, belki de yazmak olduğunu biliyordum, ama esas olan bu değildi. Ben cenneti her zaman bir bahçe olarak değil, bir kütüphane olarak düşünmüşümdür.”

Borges’le yapılan sohbetlerden oluşan Borges Sekseninde adlı kitap, Özdemir’in hastalığının son döneminde yayımlandı.

Günlük besin miktarını kitaplardan alan biri olarak kitap; Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Yayınlayan

KitapSever Blog Yazarı

“Bir kadın kitaplar uğruna yanabiliyorsa, kitapların içinde birşeyler olmalı...” Ray Bradbury

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s