Okumanın Tarihi, Alberto Manguel

“Okumanın bir tarihi vardır.”Robert Darnton

Merhaba,

Doğru okumalar yapmaya başladığım, yakın geçmişte, karşılaştığım ustaların değerli paylaşımlarıyla giriş yapmak istedim.

“Evrene, kitaplarda rastladım ben.”

Jean Paul Sartre, Sözcükler kitabını okuduğumda, büyülenmiştim. Kendi yaşamını paylaşırken, kitaplarla ilgili öğrendiği her ne varsa, satırlarında paylaşmıştı. Diğer kitaplarını da okuduğumda, ne çok kitap okuduğuna şahit olmuştum.

Umberto Eco, genç bir yazar olarak “Bir yazarın kaynak listesine baktığınızda, o yazarın kim olduğunu neler öğrendiğini anlarsınız” der.

Yaşam ile kitapların birbirine ayna tuttuğunu benim gibi sezgileriyle kavramış bir okur musunuz?

Okuduğum tüm kitaplarda, yazarları besleyen kitapları not aldım. Benim gibi iyi bir öğrenciyseniz, not alarak çalışırsınız. Okuma listemdeki siparişleri gözden geçirirken önceliği olanları, yazdığım kitaba destek olacakları satın aldım. Alıyorum…

Bir kitabın oluşmasında emeği olan şeylerde minnet borcu biriktirmenize neden oluyor.

Oda Kitap aracılığıyla gelen sipariş kitaplara teşekkür ederim. Kargo evin dışındaki saksıya koliyi bırakmış. Dikkatimi çekmeseydi uzun bir süre kimse göremezdi. Neyse ki iç ses “Oraya bak” dedi.

Yaşanan bu süreçten sonra, kütüphaneye sabırla beklediğim, yeni bir dost eklendi. Okuma ve Yazma sanatıyla ilgilenenler için “Okumanın Tarihi”.

“Okumakla birikim yaparsınız ve bu birikim geometrik olarak artar; okunan her yeni şey, okuyucunun daha önce okuduklarının üstüne yenisini inşa eder.”

Alberto Manguel on altı yaşında Borges’e kitap okuyarak başladığı okurluk “kariyerini” beş dilde okuyarak, yazarak, çevirerek, derleyerek dünyanın farklı yerlerinde sürdürüyor.

O günleri yaşarken yazarın okuma sürecinde neler yaptığını öğreniyoruz. Zahmetli bir mutluluğu herkesle paylaşıyor. Tutkulu bir okurun şükran dolu itiraflarına şahit oluyoruz.

Kitapta birçok önemli bölüm var. “Okumayı Öğrenmek” bölümünden alıntı yapmak istiyorum. Nasıl bir okur olduğunuzu kavramanıza yardımcı olacağını düşünüyorum.

Kitap kolleksiyonu olanların daha iyi anlayacağı bir konu.

Sesli okumak, sessiz okumak, anımsanan sözcüklerden oluşan ve kişiye özel kitaplıkları akılda taşımak belirsiz yöntemlerle edindiğimiz akıl almaz becerilerdir. Yine bu becerileri edinebilmek, bir topluluğun iletişim kurmak için benimsediği işaretleri tanımaktan geçer; Bir başka değişle, okurun okumayı öğrenmesi gerekmektedir.”

“Okumayı öğrenme yönlerimiz, yalnızca parçası olduğumuz toplumun okuryazarlık konusundaki geleneklerini, yani bilginin aktığı kanalları, bilgi ve güç hiyerarşisini içermekle kalmaz, okuyabilme yeteneğimizin neyin hizmetine verileceğini de belirler ve sınırlar.”

Okumanın geçmiş tarihinde yapılan ritüelleri öğrenmeyi sizlere bırakıyorum.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s