Oyuncunun El Kitabı, Konstantin Stanislavski

Merhaba,

Dün biraz bahsetmiştim kitaptan. Bugün ise derinlere inelim istedim.

Konstantin Sergeyevic Alekseyev Stanislavski, Rus tiyatro oyuncusu, yönetmen. “Sistem” olarak da bilinen oyunculuk yöntemi, modern oyunculuk anlayışına yön vermiştir.

“Benim sistemim nedir?”

“Benim sistemim, ömrüm boyunca sürdürdüğüm çalışmalarımla araştırmalarımın ürünüdür…Benim bütün ömrüm, bir karekter imgesini yaratmalarını, bir insan ruhuna yaşantı katmalarını ve doğal yollarla onu sahnede güzel ve sanatsal bir biçimde ete kemiğe büründürmelerini sağlayacak bir çalışma yöntemi aramakla geçti… Bu yöntemin temelleri, benim bir oyuncunun doğasıyla ilgili çalışmalarım oldu.”

Büyük bir oyuncu nasıl olunur?

Ya da herhangi bir rol nasıl oynanır?

Bir oyuncu sahnede nasıl yaratıcı hale gelir?

Gerçek olan şey, insanın gerçek hayattaki olağan durumudur. Ancak bir oyuncu, hayattaki olağan durumuna ulaşabilmek için …

  1. Fiziksel bakımdan özgür olmalı, kaslarını rahatlıkla denetleyebilmeli.
  2. Dikkatini her saniye açık ve tetikte tutmalı.
  3. Gerçek hayatta olduğu gibi sahnede de etrafını dinleyip gözleyebilme, yani karşısında oynayan diğer oyuncularla temas halinde olmalı.
  4. Sahnede oyunla ilintili olarak meydana gelen ve yapılan her şeye inanmalıdır.

Oyuncu olmanın birçok özelliği daha var. Bunları kitaptan, kısa sürede öğrendikten sonra, karşınızdakinin iyi bir oyuncu olup olmadığını daha iyi kavrıyorsunuz.

Yazar, rolü yazar oyuncuda yaratır. Stanislavski, “Bir Karekter Yaratmak” kitabının arka kapağından, konuyla ilgili seslenir.

Yeterince tuhaftır ki, sahneye adımımızı attığımızda doğal donanımlarımızı kaybeder ve yaratıcı bir oyunculuk sergilemek yerine, gösterişçi denebilecek ölçüde eğilip bükülmelerle rolümüzü yerine getirmeye koyuluruz. Bizi bu şekilde hareket ettiren hangi dürtüdür? Halkın önünde bir şey yaratma hali.”

Gerçekçilik akımını benimseyip, daha sonra Toplumcu gerçekçi akıma yönelmiştir. Sanat Yaşamım adlı kitabında anılarını anlatır.

Psiko-realist oyunculuk kavramını ortaya atan ilk kişidir. Çehov’un oyunlarını klasik tarzların dışına çıkarak yönetmiştir. Çehov’un yapıtlarını sahneleyerek büyük ün kazananmıştır.

Her zaman yüce amacına giden daha iyi bir yol bulma umudu içimdeydi.

Ağır bir hastalığın ardından Sanat Tiyatro’sundan aldığı izinle Güney Fransa’ya gitti. Uzun zamandır hazırlamakta olduğu kitabının son biçimini vermek için. Bir oyuncunun içsel ve dışsal teknik olarak hazırlanması tek ciltte kaleme alındı. “Bir Aktör Hazırlanıyor” başlığıyla yayınladı.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s