Yalnızca Bize Verilmiş Yaşamı Tüketmek İçin Yaşamak!

“Bir amacımız yokken, yalnızca bize verilmiş yaşamı tüketmek için yaşamaya değmez.”

Tolstoy

Merhaba,

Gün bitmeden yetiştim. Yeni bir yazı kararımla karşınızdayım.

Yaşamın birkaç yerinden, tutup, nefes almak için, dönüştüren kelimelere danıştım. O kadar çok şey yazmayı düşündüm ki, birlikte aklımın ucuna, takılan şeyleri yüksek sesle okuyalım istedim.

Yaşam, paylaşınca güzelse; satırlara dökülenleri de beraber toplayalım.

Bugün mutfakta yemek yapayım, dedim. Olmadı. Yarın, kitap tavsiye ederim. Yok, hayır, bir şarkı patlatayım. Müzik listesini alt üst edeyim. Yok, hayır o da tutmazsa, belki bir dizide oynarım. Olmadı. YouTube videosu hazırlarım. Birkaç konuk çağırır, bilmiş tavırlarımla, popüler kültürün tam göbeğine oynarsam, başarılı rolünü çok iyi kaparım.

Hiç olmadı. Ellerime kristalleri alıp, şifacı olurum. O da olmazsa, bir koltuğa oturup, Adile Naşit taklidi yapıp, çocuklara uykudan önce, masallar uydurur, kitabın içinde sembollerini bilmediğim, çocuk kitapları öneririm.

Hiç olmadı. Diyet, yemek, beden egzersizleri gösterip, otlarla detox anlatırım.

Ya da konudan ibaret, empatiden yoksun bir kitap çıkartırım. Herkes dijisapiens nasıl olsa. Okumuyorlar, yazmıyorlar, araştırmıyorlar. Her şeye inanıyorlar. Belki bana da inanmalarını sağlarım. Dürüst, güvenilir, iyilik perisi rolünü mü, en iyi ben yaparım.

Belki de karizma olmaya, benimi park eder, racon keserim. Star sever gönlümde çiçek açacak, gönüller beslerim.

O da yetmezse, vergi vermeden sosyal medya kanallarım da ürün tanıtır, kısa yoldan para kazanırım. Bir de organik ürünlerle ilgileniyor, taklidi yapıp, deri çanta, ayakkabı tanıtımı yapar, hikayelerde bol bol donanımlı görünürüm. Kimse cahil olduğumu anlamaz.

Hem her şeyin paket olarak satıldığı, küresel tüketim dünyasında, kendi içimdeki karanlığı aydınlatamıyorken, başkalarına yol gösterir gibi yaparak, kısa yoldan prim sağlarım.

Hiç olmadı. Kozmetik ürünlerin tanıtımını yapar, ileride insanlara ne büyük zararlar verebileceğini düşünmeden, sunum yaparım.

Ne Yapacağınızı Şaşırmışsınızdır!!!

İnsanın, kendi olması bu kadar zor mu?

Takdir görmek için kendi olmaktan vazgeçip, birkaç tıkın peşinde koşmak aciz göstermez mi?

Her şeyi tükettiniz. Doğayı, yaşamı, gıdayı, canlı varlıkları, meslekleri, insanları, keşfeti, sosyal medyanı, magazini, inancı ve yerin binlerce metre altından geçen tüm internet kablolarını şişirdiniz, en nihayet onuda bitiriyorsunuz.

Bir gün her şeyin durduğu gibi, sosyal medyada durursa ne yapacaksınız, çok merak ediyorum.

Tüm köşeleri tutmak zorunda olanlar sizlere soruyorum, yarına ne bıraktınız?

Sevgiyle,

Yasemin Emre


Her erkek, kadın ve çocuk bir yıl içinde belli bir miktar tüketime zorlanacaktı. Sanayinin çıkarları adına.Dev ölçekte vicdani bir reddediş. Hiçbir şey tüketilmeyecekti. Doğaya geri dönüş.Kültüre geri dönüş. Evet, aslında kültüre. Oturup kitap okursanız fazla bir şey tüketemezsiniz.”

Aldous Huxley


Tüketici insanın ana gayesi bir şeylere sahip olmak değildir,iç dünyasındaki boşluğun dirençsizliğin,yalnızlığın ve endişenin üstesinden gelebilmek için daha çok tüketmektir.”

Erich Fromm


“Artık küresel bir tüketim toplumunda yaşıyoruz ve tüketim davranışı kalıplarının, iş ve aile hayatımız dahil hayatımızın diğer her yönünü etkilememesinin imkanı yok. Artık hepimiz daha fazla tüketme baskısı altındayız ve bu yolda kendimiz tüketim ve emek piyasalarında metalara dönüşüyoruz.”

Zygmunt Bauman

Yayınlayan

KitapSever Blog Yazarı

“Bir kadın kitaplar uğruna yanabiliyorsa, kitapların içinde birşeyler olmalı...” Ray Bradbury

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s