Üstatlar İfşa Oluyor, K.Paul Johnson

Merhaba,

Dünyamız, biz evdeyken yenileniyor. Egzoz yok, çevreyi kirletecek varlık yok.

Peki, sizler bu sürede kendinizi yenileyecek neler yaptınız?

Dünya gibi fabrika ayarlarınıza dönebiliyor musunuz?

Mesela yeterince tüketebiliyor musunuz? Ya da yeterince tüketmeyi öğrendiniz mi?

Gelişiminize destek olacak neler yapabildiniz?

Yaşama tekrar adım attığınızda nelere dikkat edeceksiniz?

Farkındalığınız hangi noktada?

İnsanlar, evlerinde temizlik ve yemek yapıp, kitap okumuyorlardı sanırım. Hazır geliyordu tüm bunlar. Her şeyi yeni keşfetmiş gibi davranıyorsunuz. İlginç olanda bu durum… Kültürümüze, gelenek ve göreneklere baktığımızda kim olduğumuz ortada. Kimliğinizi mi unuttunuz? Yabancılaştınız mı, kimliğinize. Şaka gibi her şey. İnsanlığın idrak noktası en üzücü olan. Tahammülsüzlük diz boyu. Bu kadar korkunç bir durumda olduğumuzu düşünmek istememiştim. Fakat her yeni gün rekora koşuluyor.

BİLİNÇ DEVRİMİ ŞART…

İÇSEL İYİLEŞME için neler yapıyorsunuz?

Gelelim bana, sosyal medyanın karmaşasından ve algı oyunlarından uzaklaşmak iyi geldi. Hatta sahte iyilik hallerinden.

Okuduğum kitaba gelecek okursan. Madam Blavatsky‘nin birçok kitabını okudum ve sizlerle paylaştım. Kendisi hakkında araştırmalar sonucunda yazılan eserleri de okudum. Üstatlar İfşa Oluyor, kitabıyla bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Bu harekete dair henüz kestirebileceğinizden çok daha fazlası var ve Teozofi Cemiyeti’nin çalışmaları dünyanın her yerinde gizlice dönen benzer işlerle bağlantılı… Bütün Kardeşlik ve şubeleri hakkında bir şey biliyor musunuz? Yaşlı Kadın açıklamalarında yalancılık, yanlışlık yapmakla suçlanıyor. “Soru sormazsan yalan da duymazsın.” “Bildiklerini anlatması yasak. Onu parçalara ayırabilirsiniz ama yine de bir şey söylemez. Hayır; bazı durumlarda insanları yanlış yönlendirme talimatı aldı…

Mahatma Morya

Kitaba bu yazıyla giriş yapıyoruz.

HPB’nin en memnun kaldığı Mahayana Budizm‘inde bulduğu spiritüel hakikat arayışı ve onu dünyaya vermenin yollarını bulmaktı.

HPB ustaların kardeşliğine benzediğini iddia etti. En aşırı durumlarda, Üstatlar İç Dünya Yönetimi, Büyük Beyaz Kardeşlik olarak görülürler. Gezegenin bu gizli yöneticilerine, iyicil planlarını her zaman tersine çevirmek isteyen kötü Kara Büyücüler karşı koyar.

1878’de HPB Olcott Teozofi Cemiyeti’ni Sotheran ve diğerlerinin tavsiye ettiği üzere, Mason tarikatı yapmayı düşünüyordu.

Sufizm’in-Tasavvuf’un Masonluk’la ilişkisini nedir?

HPB bir dönem İstanbul’a gelip, sufilerin yanında kalıyor. Kitabı okurken yazılanlar yukarıdaki soruyu oluşturdu.

Teozofi Cemiyeti’nin alenen açıklanan amaçları,

  1. Evrensel kardeşlik çekirdeği oluşturmak,
  2. Kıyaslamalı din, bilim ve felsefe çalışmaları yapmak, ve
  3. Doğanın gizli kanunlarını ve insanın özünde olan güçlerini araştırmaktı.

Ancak bu oybirliğiyle kabul edilmiş hedeflerin altında çeşitli gizli gündemler yatıyordu. Teozofi Cemiyeti’nin kuruluşunun arkasındaki Mason ve Gülhaç Üstatları HPB’yi Cagliostro’nun on dokuzuncu yüzyıl halefi olarak tanıtmayı amaçlıyorlardı. Asıl amaçları Batı Okültizm’ini canlandırmak ve doğmatik Hiristiyanlığa karşı çıkmaktı.

Üstatların olduğu iddia edilen yazılar kutsal yazıtlar sayılıyordu; almaya hazır olduğunda insanlığa iletilecek, dünya çapında gizli bir kardeşlik tarafından korunan edebi hakikatler olarak görülüyordu.

Aslında HPB’nin hayatı çeşitli gelenek ve milliyetlerin spiritüal hocalarıyla sürekli karşılaşmasını sağladı.

Kitabı okuduğunuzda ustaların yaşamlarına dair pek çok detayla karşılaşacaksınız.

İster Gülhaç, Kabalacı ya da Yogi denilsin, Ustalar her yerde Usta’dır, sessizdirler, gizlidirler, inzivaya çekilirler ve kendilerini hiçbir zaman tamamıyla ifşa etmezler.

“Bunun altında yalnızca insan doğası var. Ve de modern toplumun ve dinlerin insanları, para ve şeref peşinde koşmaktan daha yüce ve daha ulu bir şeylerle donatamaması. Bu başarısızlığı bir kenara koyun ve de modern spiritüalizimle insanların beyinlerinde üretilen fesatlığı ve tahribatı, o zaman esrarı çözmüş olursunuz.”

HPB Üstatlara dair yanlış fikirler edinilmesinde kendisinin sorumluluğunun fazla olduğunu belirtiyordu.

Madama Blavatsky hakikatlerin ortaya çıkmaması için her şeyi değiştirmişti.

Diğer önemli detay, Tibet. Her şey neden oradan çıkıyor olabilir? Başka bir kitapta bu sorunun, cevabını bulacağımı biliyorum.

Mahayana öğretisinin oluşumunu da diğer yazımda okuyabilirsiniz.

Günümüze baktığınızda çoğunlukla olaylar bu şekilde akıyor. Neyin gerçek neyin yalan olduğunu anlamak için iyice araştırma yapmak gerekli. Aktaranların anlatma şeklini hesaba da katıyorum. Bilgileri birbirinden ayırıp doğru olana ulaşabilirsek tabi…

“Yalnızca tek bir bilgelik vardır zira yalnızca tek bir hakikat vardır; ve o da ne Doğudan ne de Batıdan gelir, insanın kendisini tanımasıyla ulaşılır.”

Hakikat onun içinde ve onun aracılığıyla kendisini göstermezse kimse kimseye hakikatleri öğretemez. Yüksek sesle size hakikatleri gösterebileceğini iddia edenlerin peşinden gitmeyin, hakikatin kendisini arayın.”

HPB gizli Üstatlara hizmet etmekten kurtulduğunda kariyerinin en verimli dönemine girdi.

HPB kasıtlı bir şekilde kişisel tarihini gizli tuttu, 1889’da meydan okurcasına yazdı:”En iyi dostlarıma bile seyahatlerimin hikayelerini parça parça ve yüzeysel olarak anlattım, kimsenin özelliklede düşmanlarımın merakını gidermeye çalışmadım.”

Farkındalık adına kitaptan aldığım birçok bölüm var. Hepsini aktarmayarak sizlere de okuyacak bir şeyler kalsın istedim.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: