Karma, Annie Besant

EBEDİ ÖZ’ü tarafından kontrol edilen düşünceleriyle hareket eden ve arzularının esiri olmadan, eylemlerinin meyvesinden vazgeçen o kişinin bedensel eylemleri artık günah barındırmaz.”

Merhaba,

Lami Teksöz, Kökenlerimiz ve Ölüm Sonrası kitabında üzerimizdeki giysilerden bahsediyordu. Arzu (Kama) ve Akıl Kişisel Ruh bu katmanlardan.

Lami Teksöz, kitabın ilerleyen satırlarında, Annie Besant isminden ve eserlerini kaynak olarak gösteriyordu. Teozofi üzerine olunca, not almıştım. Oda Kitap aracılığıyla verdiğim iki sipariş kitap, geçen gün geldi.

Gün içinde tüm işleri bitirdikten sonra, çalışma saatinde kısa sürede bitirdim.

Araya annemle akşam saati güzel bir film bile aldık. Bella Brown Harikalar Bahçesi, yazarlık üzerine yazılmış. Ben, filmin okumasını yaptım, bahçe ve çiçeklerde anneme iyi geldi. Keyifle seyrettik.

Kitaba ve yazarı Annie Besant’a dönecek olursak.

Kendisi İngiliz yazardır. 1890’da Gizli Öğreti isimli eser üzerine bir yorum yazması istendiği sırada Teozofi Cemiyeti’nin kurucularından biri olan, Gizli Öğreti’nin yazarı Helena Petrova Blavatsky ile tanışı, böylece Teozofi Cemiyetine katılır. Blavatsky’nin etkisiyle spiritüel konulara yönelir. 1907’den 1933’teki vefatına kadar Cemiyetin başkanlığını yapmıştır.

İnsanın iç dünyasında gelişen her bir düşünce, elementaller diyebileceğimiz yarı akıllı bir alemle işbirliği içinde aktif hale geldi. Ve insan aklının uzun ya da kısa süreçlerdeki beyinsel aktiviteleri sonucu yaratıcı zeka, bir “güç” ortaya çıkar. Böylece iyi düşünceler, faydalı güçler olarak sonsuza kadar miras kalırken, diğer taraftan kötü düşünceler de zararlı ve günahkar olarak yaşatılır.

Bu yüzden insan, kendi dünyasında mevcut fantezileri, arzuları, güç ve tutkularının ürünlerinden oluşturduğu ve onların yoğunluğuyla orantılı duygusal veya sinirsel tepkiler vererek, varlığını sürdürür.

Budistler buna “Skandha”, Hindular ise “Karma” adını verirler. Aydınlanmış, bilinçli insanlar düşüncelerini bu bilinçle şekillendirirken, diğerleri bilinçsizce şekil verirler.

“Karma dengeleme çalışmaları, bölümünde” yer alan satırları aktarmak istiyorum. Diğer bölümleri derinlere inmek istiyorsanız, kendiniz okuyarak, öğrenebilirsiniz.

Nesiller boyunca, sanatsal yeteneklerin geliştirilmesinde; bir özel yeteneğin ve hatta farklı farklı sanatsal yeteneklerinin geliştirilmesi için, Karma yasalarınca, uygun aileye yönlendirilmesi, eterik çifte hassas bir sinir sistemi inşa edilmesiyle ifade bulur.

Topluma hizmet eden asil bir kitap ya da bilgi veren bir kişiye yasa gereğince güçlü etmenlerle, doğruların yazılı ya da sözlü olarak yayılması için onun yükselen fikirleri vasıtasıyla zihinsel ve ruhsal olarak titizlikle yapılan yardımlar bu yasanın bir kanıtı olarak gelir.

Kitaplar sizi seviyorum… Doğru yolun ne olduğunu gösterdiğiniz için.

Dün ve önceki gün yeniden Tanrılar Okulu kitabını okudum. Farkındalıkla, 450 sayfanın her bir satırını. Dreamer‘ın borçlar İçin söylediği söz, “Geçmişten, bugüne tüm borçları ödeyebilir misin?

Yüzümde bir gülümseme oluştu. Genetik aktarım ile bu ağır borçların ödenmesi zor görünüyor. Fakat ne mi yapabiliriz? Kötü bir karmayla yaşamaktansa, neşeli bir kalp ile yüzleşmek, iyiliklere yönelerek dengeleyebiliriz. Alt akla, arzu ve tutkulara dikkat ederek. Ödenen her bir borç bize ödenecek daha az şey bırakır.

İnsanlık bunu öğrendiğinde, dünya olarak rahatlayabiliriz.

An‘ın tadını çıkarmanız dileğiyle. Sahip olduğumuz tek şey gibi görünüyor.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: