VIP KAPIYI ÇALINCA Şan, Şöhret ve Paranın Bedeli, Özkan Pektaş

Merhaba,

Farkındalığımızı yükseltecek ne çok şey yaşadık. Ve halen yaşıyoruz.

Eşitlendiğimiz bu dönemde, VIP’lerin tanınmış insanların içinde bulundukları durumu da bir yandan gözlemlemek zorunda kalıyoruz. Zorunda diyorum, tüm sosyal medya sizlerle dolu. Ne yapsanız, olay, ne söyleseniz gündemi oluşturuyorsunuz.

Peki, gerçekte kimsiniz?

Işıklar sönüp, sahne kostümünüz, şöhret maskenizi kenara koyduğunuzda, içinizden nasıl bir insan çıkıyor?

Ya da şöhret kimliğinize o denli yapıştınız ki, artık kim olduğunuzu sizler de hatırlamıyor musunuz?

Bu konuda, Spiritüel açıdan gelecek akşam bahsedeceğim.

insanı Anlamak” ona yardımcı olmak için ilk ve en önemli olmazsa olmaz şarttır. En kolay bizimle benzer şartları yaşayan insanları anlarız ama anlamak zorunda olduğumuz insan eğer bizden çok farklı sosyal ve ekonomik şartlara sahipse onunla empati kurmak hiç de kolay değildir. Özellikle de bu kişi pozisyon ve tanınmışlık olarak toplumda çok daha önemli olarak kabul edilen bir konuma sahipse, onu anlamak ve ona yardım etmek çok daha zorlaşmaktadır.

VIP kişileri anlamak için elimizde yeteri kadar kaynak var mı?

Tesadüf bizi VIP bir kişinin yanına, hayatına getirebilir. İşte o zaman bizim için önemli olan şey bu kişiyle ilişkilerimizi nasıl yürüteceğimizdir.

Özkan Pektaş, kitabın arka kapağından seslenirken, beni, düşündürmüş olmalı. Kütüphanedeki kitapların rutin, temizliği ve düzenlenmesi esnasında, karşılaştık. Okunacak listesinde öne taşındı.

“Kaygıları yaşamlarının en önemli parçasıdır. Her şeyi kontrol etme arzuları müthiştir. Sekreterleri, şöförleri, korumaları, aşçıları, menajerleri bazen eşlerinden daha önemlidir. Anlamları olmayan, ayrıntılarla uğraşmaktan zevk alırlar. Dünyaları karmaşık değil, sadece farklıdır. Psikiyatrik görüşmeniz aniden Rusya’daki doğal gaz rezervlerine ya da gidilmesi gereken yeme içme mekanlarına kayabilir. Herkes onlardan bir şeyler ister. Okul, çiftlik, zam, albüm, konser, para, iş ya da imkansız istekler! Basın sürekli peşlerindedir ve haklarında olur olmaz yazılar yazılır. “

Psikiyatri Derneğinin kurucusu. Psikiyatride 26 yılı geride bırakan Doç. Dr. M. Özkan Pektaş, psikiyatri pratiğinin neredeyse tamamında VIP hastalarla ilgilendi.

VIP’lerin tanınmış insanların, şöhretlerin ve çocuklarının psikopatolojilerini, yaklaşım biçimlerini gözlemledi, tanı ve tedavilerini yürüttü.

Kitapta, dünyadan pek çok ünlü örneği veriyor.

Sizce, şan, şöhret ve para “huzur” getiriyor mu?

VIP kapınızı çaldı mı?

Olur da bir gün kapınızı çalarsa, şan ve şöhretin dışında insan olduklarını unutmayın. Meslekleriyle değil, insani özellikleri ve iletişim diliyle değerlendirin.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre


Deneysel psikoloji alanında yapılan son araştırmalar, kişilerin sahip olduğu güç arttıkça diğer insanları daha az dikkate aldıklarını, yani güçlü kişilerin daha az empati kurduklarını göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s