Deccal, Friedrich Nietzsche ​

Sevgili Okur, Nasılsınız?

Evde geçirdiğiniz zamanlarda, sevdiklerinizle vakti değerlendirirken, nelere dikkat ediyorsunuz?

Birincil olan, kitap okumaya zaman ayırabildiniz mi?

Bende, tüm işlerimi bitirdikten sonra, oda‘ma geldim. Son satırlarını okuduğum kitabı elime aldım. Dakikalar sonra, sağlıklı besin kaynağımı bitirmenin mutluluğuyla, aktarmak istediklerimi sıraladım.

Friedrich Nietzsche‘in Deccal eseri. Hayatını ve kitaplarını okumak, hayatıma,çok şey kattı. Ayrıca şunu da ifade etmeliyim, eser sahibi hakkında doğru bilgiye de ulaşmak oldukça güç. Doğru okumaları yapmak gerekiyor.

Kitap, birkaç saat içinde bitebilecek incelikte. Zorlayan içindeki bilgiler. Değerli filozofların en büyük özelliği, derinlikleri. Bir cümleyi birkaç kez okuma gerekliliği oluşuyor.

Yüksek öğrenimi için önce teoloji okumaya başlayan Nietzsche, hocası olan ünlü bilgin Ristchl‘ın etkisiyle, filolojiye, özellikle de Eski Yunan incelemelerine kaydı. 25 yaşındayken İsviçre’nin Basel Üniversitesinin Klasik Filoloji Kürsüsüne olağanüstü Profesör olarak çağrıldı.

1879’da gönüllü olarak katıldığı 1870 Alman-Fransız savaşında geçirdiği hastalıkların iyice artmasıyla, üniversitedeki görevinden, ayrılarak, sağlığını koruyabileceği bir yer arayışı içinde, kışları İtalya kıyılarında, yazları İsviçre dağlarında yaşayarak, kendini tamamıyla yazılarına verdi.

Okuduğunuz gibi, insanın yaşamını belirleyen içinde bulunduğu durum. Sadeleşme felsefesinden yararlanırken, sağlığı ve kendisini iyileştiren, yazmasına etken her ne varsa yaşamına davet ettiğini görüyoruz.

Yürüyüş, felsefesinden de etkilendiğimi söylemeliyim.

Yaşamını keyifle aktardıktan sonra, kitabından birkaç cümle alıntı ile okuyucusuna seslenelim…

“Bu kitap en azlara aittir. Belki de onların hiçbiri henüz yaşamıyordur. Belki de, benim Zerdüşt’ümü anlayan onlar olacak; kendimi nasıl karıştırabilirim ki, daha bugünden işitilecek kulaklar bulanlar ile? Ancak bir sonraki gündür benim olan. Değil mi ki bazıları öldükten sonra doğar.”

“Birinin beni anlamasının, hem de mecburen anlamasının koşulları; benim yalnızca samimiyetime, tutkuma dayanabilmek için, kişinin düşünsel konularda katılık derecesinde dürüst olması gerekir. “

“Bugün kimsenin sorma yürekliliğini göstermediği sorulara sertliğin verdiği yatkınlık; yasaklanmış olan yüreklilik; yalnızlıkta edinilmiş bir deneyim. Yeni bir müzik için yeni kulaklar. En uzaklar İçin yeni gözler. Şimdiye dek sessiz kalınmış doğrular için yeni bir vicdan. Ve yüce üslubun iktisat istenci; gücünü ve ihtirasını derli toplu tutmak… Kendi kendine saygı; sevgi; kendine karşı mutlak bir özgürlük.”

“İşte! Bunlardır benim gerçek okurlarım, benim önceden belirlenmiş okurlarım; geri kalan neye yarar ki, insanlıktır yalnızca. Kişinin, gücüyle, ruhunun yüksekliğiyle, insanlığa tepeden bakması gerekir, hor görüşüyle…”

130 sayfalık kitap, 60 bölümden oluşuyor. Her bölümde Nietzsche ‘in dinler hakkında görüşleri yer alıyor.

Din de, felsefe, psikoloji ya da bilim gibi, klinik deneyler yapılamıyor. Tarih öncesinden kayıtlı bilgiler ışığında, din kitaplarının, bizlere kozmik evrende rehberlik etmelerini sağlıyoruz. Doğruydu, yanlıştı gibi cümleler deneye dayalı olmadığı için kurulamıyor. Her dinden, dilden insanlara sevgimizi sunarken, bir olduğumuzu belirterek, ortak noktamızın “insanlık deneyimi” olduğunu belirtmeliyim.

Benimle sohbet eden bazı insanların, ilk aklına din ile ilgili soru sormak geliyor.

Dinler hakkında birçok kitap okudum. Fakat, bu konuda kitapların yorum yapmasını ve bize yeni bir bakış açısı kazandırmasını tercih ediyorum.

Unutmayın! Neye inansak da, hepimiz aynı bütünün parçasıyız. Kutsal görevlerimizi yerine getirdikten sonra kaynağa geri döneceğiz.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre


Deccal,

Bir şeyi örtmek, yaldızlamak veya boyamak manasına gelen Arapça ‘decl‘ kökünden türemiş bir sıfat olup, çok yalancı, aldatıcı, hilekâr demektir. Biri değil, bir grup olarak da açıklanabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: