Kökenlerimiz Ve Ölüm Sonrası, Lami Teksöz

” Şimdi, geçmişin çocuğu; gelecekse şimdinin çocuğudur. Ey şimdi! Sen nelere sahip olduğunu bil, kendinin ne olduğunu bil.”

Merhaba,

Şu an neler yapıyorsunuz?

Alış veriş, yemek, egzersiz, bakım zamanınız, bittiyse, artık beyin kaslarını çalıştırma zamanı gelmiştir.

Her gün değişen hava durumu, ile aranız nasıl? Hava bir gün ısınıyor, diğer gün üşütüyor.

Haliyle, akşam olmuşken ve evde kalıyorken, yapılacak en güzel şey, bir yazarın yapıtına kulak vermek.

Kökenlerimiz Ve Ölüm Sonrası, Lami Teksöz teosofinin öncüsü Madam Blavatsky‘nin kadim Dzyan Kitabı‘na dayalı olarak 1888 yılında yazdığı Gizli Öğreti adlı eserdeki bilgilerin dilimizde ana hatlarıyla anlatmış.

Evrenin oluşumu ve evrimi, dünya ve insanlığın kökeni, yeryüzünde yaşamış kök insan ırkları hakkında tutarlı ve öz bilgiler sunuyor.”

Madam Blavatsky‘in hayatına dair, Gary Lachman‘ın yazdığı Madam Blavatsky, Modern Spiritüalizmin Anası okuduğum eserde bazı ayrıntılar dikkatimi çekti. Özellikle Blavatsky‘nin en yakın arkadaşı olan Albay ve 6 Mayıs tarihi. Tesadüf gibi gelmedi…

Yazarın, Teozofinin Anahtarı kitabından yaptığı alıntıyı da paylaşmak istedim.

Blavatsky, “Dünyamız Kederler Geçidi gibidir… Onunlu kasvetli girişi, hakiki aydınlığın vadisinden önce gelen alacakaranlığa doğru uzanır” Fakat kişi, bu yoldan (aslında yolun kendisi olmaktır bu) yürüyerek, “insanoğlunun özgürlüğü ve kurtuluş için savaşan ordunun askeri olacaktır.” Kişi bu yola, duygularından arınarak ve dinginlik arayışı ile çıkar, “bağrışlara, en az fısıltılara olduğu kadar sağır, feryatlar içindeki bir filin ağlamalarına, ateşböceğinin kulağa hoş gelen vızıltısı kadar ilgisiz.” Kişi esas olarak, bu dünyanın yanılsamalarını, yani maya’yı görmezden gelmeli ve kendi içinden gelen gerçek imgeleri aramalıdır. Ancak bunun gerçekleşmesiyle beraber, kişi, kendilerini kurtarmak adına başkalarının acılarını görmezden gelenlerin yolu olan “gözün öğretisi” ile diğerlerinin acısını kendi acıları gibi görenlerin yolu olan “kalbin öğretisi” arasında seçim yapabilir.

İnsanlığın neyi seçtiği belli. Bireysel seçimlerinizi bir ara yorumlarla iletirsiniz.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatmak amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre


*Dzyan Kitabı , insanlık tarihinin en eski el yazması kutsal metinlerden birisi. Ateşten, suyun ve küflenmenin iddia edilen ve zamanımızda bilinmeyen Senzar dilinde yazılmış olan tomarların bir bölümünden oluşmaktadır.

Tomarların malzemesi, yaşı ve kim tarafından yazıldığı bilinmemekte; kayıp Atlantis kıtasından kaçarak Orta Asya’ya yerleşen bilge kişiler tarafından yazıldığı tahmin edilmektedir.

Tibetli Gelugpa Lamaları tarafından muhafaza edilen ve toplam olarak 35 ciltten oluşan Kiu-Te adlı kitapların gizli tutulan ve evrenle insanlığın kökeni ve evrimi hakkında bilgi veren bölümleridir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: