Çoklu Görev Efsanesi, Yazan Yasemin Emre

Merhaba,

Hepimizin yaşamın “tamamen felaket” dijital çağ versiyonundan acı çekiyoruz; gelen e-postalar, SMS’ler, sohbet mesajları ve daha fazlası; hep aynı anda fırtına gibi yağıyorlar (Facebook gönderileri, ınstagram paylaşımları ve kişisel sosyal medya evrenimizin diğer acil bildirileri de cabası). Akıllı telefonların, bilgisayarın ve tabletlerin her yerde oldukları göz önüne alındığında, günümüzün insanları dijital çağ ötesi insanlara kıyasla muazzam oranda fazla bilgiyi içlerine alıyor gibi görünür.

Bu dikkat dağıtıcılar denizinde boğulmamıza başlamadan on yıllar önce bilişsel bilimci Herbert Simon şu ileri görüşlü gözlemde bulunmuştu: “Bilginin tükettiği şey dikkattir. Bir bilgi zenginliği bir dikkat yoksulluğu anlamına gelir.”

Ve bir de sosyal ilişkilerimizin zarar gördüğü yönlerde bulunur.

Göz temasının sembolik anlamı, bizi birbirimize bağlamayı bir kenara koyduğumuzda bile, saygı, ilgi ve hatta sevgi belirtisi olmasıdır. Etrafımızdaki insanlara dikkat eksikliğimiz etrafa bir kayıtsızlık mesajı gönderir. Birlikte olduğumuz insanlara yönelik dikkat İçin böylesi sosyal normlar sessiz ve acımasız bir şekilde değişti.

“Bu konuda sen neler yapıyorsun?” sorunuzu duyar gibiyim. İki yıldır, sabah kahvaltısına inerken telefonu yanıma almıyorum. Telefonda gerekmediği sürece konuşmuyorum. Yazışmayı tercih ediyorum. Gerekmediği sürece sosyal medyaya girmiyorum. Ve her şeyden önemlisi insanlarla geçireceğim zamanın nitelikli geçmesi için orada olmaya çalışıp, anı yaşıyorum. Herkesin bildiği üzere tedavi süreci boyunca, her konuda detox yaptım.

Dikkat ettiniz mi, sosyal medyada herkes robot gibi. Devamlı terapi yaparmış gibi kendini anlatan, insanlar sosyal medya ve YouTube kanallarında, öne geçmek için çabalayanlarla dolu vb. birçok şey. Ne kadar ön plandaysanız, o kadar yoruma maruz kalacaksınız. Kendinizi ifade etmek içinde çabalayacaksınız. İnsanlara nereye kadar engel koyabilirsiniz. Yorucu olmalı!!!

Dijital dünyanın istediği her ne varsa, insanlar tarafından verilmiş görünüyor.

Bence, her şeyi yeterince kullanmak gerekiyor. Bunun içine dijital dünyada giriyor. Küresel tüketime hizmet etmesek mi?

Neticede yapılan her şey geleceği şekillendirecek. Hatta şekillendirdi mi, demeliyiz.

Günde 150 telefon görüşmesi yapanların vay haline. Kaçı anlamlı onuda merak etmiyor değilim. Ayrıca maruz kalınan frekans boyutunu düşününce ; beyinde milyonlarca frekans boyutu var. Ve sizler hangi frekans boyutunda olmayı seçtiniz?

Ayrıca dijital detox yapılsa, ne büyük dinginlik ve sessizlik olur.

Dijital dünyanın birçok müdavimi çoklugörev yapabiliyor olarak kendileriyle övünürler. Karmaşadan kendilerine gelen diğer her türlü mesajdan sıyrılıp en gerekli görevlerini gerçekleştirebildiklerini savunurlar. Fakat Stanford Üniversitesi‘nde yapılan ikna edici bir araştırma bu fikrin bir efsane olduğunu ortaya koymuştur; beyin çoklu görev gerçekleştirmez, onun yerine bir görevden (çalıştığım şeyden) diğerlerine (tüm komik videolara, arkadaşların paylaşımlarına, acil mesajlara…) sırayla dikkatini hızlıca dolaştırır.

Dikkat görevleri “çoklu görevin) ima ettiğinin aksine gerçekte paralel gerçekleştirilmez, bunun yerine bir şeyden diğerine hızlıca geçmeyi gerektirir. Ve dikkatimiz bu tip hızlı geçişlerin hepsini gerçekleştirip orjinal göreve geri döndüğünde, gücü önemli derecede zayıflamış hale gelir. Tam konsantrasyona geri yükselmesi dakikalar alabilir.

Bu hasar yaşamın geri kalanına sıçrar. Bu hasarlardan biri olarak, gürültüyü (tüm dikkat dağıtıcı şeyler) sinyalden (odaklanmayı hedeflediğiniz şeyden) ayırt etme yetersizliği neyin önemli olduğuyla ilgili bir kafa karışıklığı yaratır ve önemli olan şeye tutunma kapasitemizde bir düşüş olur.

Alakasız şeyler, emicidirler” ve bu sayede konsantrasyonu değil, analitik anlayışı ve empatiyi aksatır.

Bilinçsel kontrol, hakkında düşünceniz nedir?

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre


Yazıyı hazırlarken, kaynak olarak; “Karekteri Değiştirmek” kitabının 145. Sayfasından destek aldım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: