Doktor Sensin, Jeremy Howick

Merhaba,

Varlıklı ülkeler tıbbi gelişmelere önemli ölçüde bağımlı olmuştur: Ortalama olarak, bütün Amerikalıların beşte biri, yaşı ilerlemiş İngilizlerin yarısı ve yaşlı Kanadalıların üçte ikisi günde en az beş adet reçeteli ilaç kullanmaktadır, hayatları, hiç durmayan hap yutmak ve yan etkilerini yönetmek ritüelidir. On kişiden biri antidepresan kullanmakta ve okulda yerinde duramayan milyonlarca erkek çocuğuna metamfetamin reçetesi verilmektedir. Işık hızında artan küresel sağlık hizmet maliyetleri, bu fazla ilaç kullanımının giderek daha karşılanamaz hale gelmesine neden olmaktadır.

Doktor Sensin’de, Howick modern ilaç ve teknolojileri bolluğunun, insan bedeninin acıyı tedavi edebilen kendi ilaçlarını ürettiği, birçok fiziksel rahatsızlıktan kendini bir cerrah kadar kurtarabildiği ve hatta herhangi bir psikolog gibi hafif bir depresyon ile savaşabildiği, gerçeğini kör ettiğini açıklamaktadır. Son klinik araştırmalar, zihinsel durumların sağlığımızı etkilediğini açıkça göstermektedir: Gevşeme, olumlu düşünme ve rahat sosyal çevrenin hepsinin sağlığa ölçülebilir faydaları vardır—bazen tezgâhta satılan ilaçlar kadar etkilidirler.

Jeremy Howick, Oxford Üniversitesi Empati Programı Direktörü.

Kitabın konusuyla ilgili pek çoğumuz bilgi sahibi olduğumuzu düşünsek de yeniden çerçevelenen bilgi “Kendi Kendini İyileştirmek isteyenlere” iyi gelecek…

Kitaptan sizler için seçtiğin bölüm ise,

Siz parçalarınızın toplamından daha fazlasısınız

Siz birini, ne kadar uzun olduğunu cildinin ve saçının renginin ne olduğunu sesinin nasıl olduğunu ve gözlerinin burnunun, dudaklarının ve bacaklarının ne kadar güzel olduğunu anlatarak tarif etmeye çalışabilirsiniz. Bu iyi olabilir ancak bir bütün olarak kişilik olarak bazı şeyleri kaçırmaktadır. Örneğin ( Tanrı Korusun), tarif ettiğiniz kişi bir kaza geçirir ve bacakları kesilmek zorunda kalır ve çok ciddi yanıklar olur şimdi eskisi kadar uzun değildir ve farklı görünmektedir. Ancak özünde aynı insandır. Bizde parçalarımızdan daha fazlası vardır.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amacıyla.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre


Nilgün Abla, D&R’dan seçtiğim kitabı hediye ettiğin için teşekkür ederim.

Doktor Sensin, Jeremy Howick” için bir yorum

Kendininkini ekle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: