İnsanın Anlam Arayışı, Victor E. Frankl

Merhaba,

İzmir, Hastane ziyareti ardından büyük bir keyifle ziyaret ettiğim, inkilap Kitabevi. Uzun bir aradan sonra, dışarıda bastonumla nefes almak, kasları çalıştırmak ve dahası çok iyi geldi.

Aradığım, kitabı nihayet bulmuş olmanın sevinci de ayrı.

“İnsanın Anlam Arayışı” otuzun üzerinde yabancı dile çevrilmiş. Victor E. Frankl kitabında ne yazıyor olmalı ki, bütün dünyada 15 milyonun üzerinde satışı gerçekleşmiş.

Viktor Frankl, insanlığın gördüğü en büyük acılar içinde birey olarak büyümeyi ve tek parça hâlinde kalmayı başarmış kişilerden biridir.  Avusturyalı bir doktor ve psikiyatr olan Frankl, 1905 senesinde orta sınıfa mensup bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. 

“Bir durumu değiştiremiyorsak, kendimizi değiştirmemiz gerekir.”

Viktor Frankl

Kitabın satırları arasından seslenir,

“İçinde yaşadığı şartlar ne kadar ürkütücü olursa olsun, bir hastada, yaşam karşısında sorumlu olduğu duygusu nasıl uyandırılabilir?”

“Çağımızın içinde bulunduğu acınası durumun bir dışavurumu olarak gördüğümü söylemekten ibarettir: eğer yüz binlerce insan, yaşamın anlamına ilişkin çok az şey vaat eden bir kitaba yöneliyorsa, bu insanların iliklerinde hissettikleri kavurucu bir sorun demektir.”

Ve kitabın en önemli bölümüne giriş yaptığımızda,

” Toplama kampı deneyimlerini paylaşırken,elindeki tomar kağıdı göstererek, “Bakın, bu, bilimsel bir kitabın el yazması. Ne diyeceğinizi biliyorum; yaşadığım İçin minnet duymam gerektiğini, kaderden sadece bunu bekleyeceğimi söyleyeceksiniz. Ama yapamam. Bu kitabı ne pahasına olursa olsun korumam gerek; bu benim hayatımın çalışması. Anlıyor musunuz?”

Duş için sıra beklerken, çıplaklığımızı iliklerimizde duyumsamıştık; Artık çıplak vücutlarımızda başka gerçekten hiçbir şeyimiz kalmamıştı; tüyümüz bile yoktu; sahip olduğunuz tek şey, kelimenin tam anlamıyla çıplak varoluşumuzda.”

Tüm tüylerini kaybeden biri olarak, iliklerime kadar anlaşıldığımı hissettim …

Bu satırları okuduktan sonra farklı boyutlarda yaşadığımız gerçeklik. Aynı noktada birleştiriyordu.

Anlatabiliyor muyum?

Kitabın hepsini yazamam. Sizlere de okumak, öğrenmek İçin bir şeyler kalsın.

Viktor E.Frankl ile kitabı aracılığıyla tanışmasaydım, çok şey kaçırmış olacağımı düşünüyorum. Karşılıklı konuşuyor gibi satırlarını soluksuz okumak, insana dair çok şey öğretti. Hayranlık duydum. Kendisiyle, terapi yapmak ise ayrı bir keyif olurdu.

Bir insanın kendi kaderini ve içerdiği olanca acıyı kabul ediş yolu, kendi davasını seçiş yolu, ona, en ağır koşullar altında bile, yaşamına daha derin bir anlam katma fırsatı verir. Yaşam, yiğitçe, onurlu ve özgecil olabilir. Ya da bu şiddetli kendini koruma kavgasında kişi, kendi insan onurunu unutup bir hayvan düzeyine inebilir. Burada, insanın zor bir durumun sunduğu ahlaki değerlere ulaşma fırsatlarından yararlanma ya da vazgeçme arasındaki seçimi yatmaktadır. Bu da, o insanın acılarına değip değmediğini belirler.”

Ancak az sayıda insanın böylesine yüksek ahlaki standartlara ulaşma yetisine sahip olduğu doğrudur.

İçsel gücünüz, dışsal kaderinizin üzerine çıkabilir. İnsan, kendi acıları yoluyla bir şeye ulaşma şansıyla birlikte, her yerde kaderle karşı karşıyadır.

Onca acıdan geçtikten sonra bizlere bıraktığı değerli kitap. “İnsanı insan yapan nedir?”sorusuna cevap veriyor.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amacıyla.

En çok saygı duyulan insanların, büyük sanatçılar, ünlü bilimciler, büyük devlet adamları ya da sporcular değil, yaşadıkları kötü kaderin efendisi olmayı başaran insanlar olduğunu göstermiştir.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Yayınlayan

KitapSever Blog Yazarı

“Bir kadın kitaplar uğruna yanabiliyorsa, kitapların içinde birşeyler olmalı...” Ray Bradbury

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s