Kaç şiddetindeki depreme dayanıklısın!Yazan, Yasemin Emre

Kaç şiddetindeki depreme dayanıklısın!Yazan, Yasemin Emre

” Evimiz bizim duygusal istikrarımızdır. Onu kum üstüne inşa ettiğimiz zaman, yağmur, rüzgar ya da deprem onu aşındırıp darmadağın eder.”

Eviniz kaya üzerine mi inşa edildi?

Merhaba,

Dünya sallanıyor. Depremin şiddetine göre, hasar tespiti yapılıyor. Bazı ülkelerde ise depremin şiddeti ne olursa olsun, hasar tespitine ihtiyaç duyulmadan yaşamlarına devam ediyorlar. Binalar esnek, geçmiş tecrübelerinden yola çıkarak, ön görülebilir sorunları tek adımda aşıyorlar.

Yaptığınız hatalar hiçbir zaman rasgele değildir. Yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Depremlerde yaşanılan olaylar gibi. Hataların çoğu insan yapımı.

Tüm bu satırları yazarken, “uzaktan yakına her şey aynıdır”, sözü geldi aklıma. Evet, uzaktan yakına işleyiş aynı.

Yaşamınızda bireysel olarak maruz kaldığınız, (aynen depremde olduğu gibi) yaşamın getirdiği şiddeti yüksek ya alçak sorunlarınız var. Bu sorunların kaynağı nedir?

Hasar tespitiniz neler?

Ya da öngörülebilir sorunları aşma konusundaki esnekliğiniz?

Mesela şunu sormak istiyorum. En çok kaç şiddetinde bir olaya dayanabildiniz? Yıkılmadan, hemen hayata devam edebildiğiniz.

Ya da kaç şiddettinde bir sorun yaşadınız da ayağa kalkamadınız. Yaşam ve yaşadıklarınız zor gelmeye başladı.

Soruların cevabını bulduğunuzda, noktaları birleştirdiğiniz de kendiniz çıkıyorsunuz ortaya. Sorunlara bakış açınız , hemen çözdüğünüz ya da çözemeyip, kör düğüm yaptığınız, sorunlar.

En başta yazdığım, satırlara dönecek olduğunuzda, bazıları en yüksek seviyede deprem bile geçirse ayakta kalmayı başarıyor. Kaldığı yerden devam edebiliyor. Uzaktan bakıldığında da nasıl yapabiliyor? Ya da yapabiliyorlar? sorusu oluşuyor.

Yazar kafası işte, illa bir metafor buluyor.

Cidden hiç merak etmediniz mi? Kendinizin dışına çıkıp, nasıl yapabildiklerini, yapabileceğinizi öğrenmek istemediniz mi?

” İşler yolundayken kendimizi mutlu ve sevinçli hissederiz, bozulunca tam tersi dünyamız kararır ve üzülürüz. Yaşama bu tür bir bakış açısı, güçsüz bir yaklaşım tarzıdır. Oysa başına gelen her şey güzeldir ve mutlaka öğreticidir. Her şeyden önemlisi kişiye büyüme fırsatı verir ve iyileşmeye ihtiyacı olan yanını iyileştirir. ” Milton Erickson

Halen öğrenmeyi seçen biri olarak, yaşamdan öğrendiğim donanımınız ne kadar sağlamsa, kendinizi ne kadar esnettiyseniz, ayakta kalıp, yapacaklarınıza odaklanıp, her ne yaşarsanız yaşayın üzerinden geliyorsunuz. Bilinçlenmeninde etkisi büyük. Yani farkındalık.

Genlerinizde sorunları çözme yeteneğiniz var. Belki uyuyan yeteneğinizi, uyandırma vaktidir.

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s