Ortopedi/ Doç.Dr.Burçin Keçeci Protez Ameliyatı

Ortopedi/ Doç.Dr.Burçin Keçeci Protez Ameliyatı

Merhaba,

Yaşamdaki en önemli payda sağlık.

Sağlığımız hakkında, en gerekli zamanlarda, ulaşabileceğimiz, görüş ve yoruma ihtiyaç duyacağımız doktor adresleri oluyor.

2019 Ocak ayından beri kalça bölgesinde meydana gelen rahatsızlığın giderek artarak, bastona taşıdığını, daha önce yazmıştım.

Uzman görüşleri alındıktan sonra, Onkoloji Ortopedisti ihtiyacı doğduğundan , minik bir araştırmayla ulaştığım doktor.

Doç.Dr.Burçin Keçeci‘nin branşı ile ilgili detayları sizlerle paylaşmak istiyorum. Ülkemizde ortopedi uzmanı çok fakat protez ameliyatını gerçekleştirecek uzman bulmak oldukça zor.

https://www.docdrburcinkececi.com/

Yukarıda belirttiğim site ile iletişime geçerek, kalça grafisini ve kalça hikayesini içeren maili hikayenin sorusunuda ekleyerek gönderdim.

Hemen cevap geldi. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar kalça bölgesinde yıpranma meydana getirmişti. Eklem dokuda uyuşmazlık vardı.

Karşılıklı görüşmek üzere randevu tarihini belirleyerek biraraya geldik. Doktorum, Burçin Beyle yaklaşık bir saat süren work shop çalışmasında kemikte meydana gelen kanserler konusunda bir sunum seyrettik. Kanserli kemik görüntüsü, elma ısırığı gibiydi…

Kemik Metastazı; Kanser, vücudun bir bölümünden (birincil bölge) kemikler dahil olmak üzere başka bir bölümüne yayılabilir. Meme Kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve böbrek kanseri gibi çeşitli kanserler, kemiklere daha yaygın olarak yayılır. Kemikler ayrıca, multipl miyelom gibi kemiklerde başlayan ve kemiklerde birden fazla alana yayılabilen kanserlerden de etkilenir.

Kanser kemiklere yayıldığı zaman, kemikler daha zayıf ve kırılgan hale gelir.

Kemiğe yayılmış olan kanser hücreleri, normalde kemik kalitesini koruyan iki hücre tipi olan osteoklastlar ve osteoblastların aktivitesi arasındaki dengeyi bozar. İşlevi bozulmuş olan osteoklastlar veya osteoblastlar, kemiklerde zayıflamaya veya aşırı yapıma neden olabilir. Kanser hücreleri kemiklere zarar verdikçe, kalsiyum salınır. Yükselmiş kan kalsiyum düzeyleri; iştah kaybı, aşırı susama, bulantı ve kabızlık gibi başka sorunlara neden olabilir. Kanser kemikleri erittiği için, kemikler kolayca kırılır. Diğer durumlarda kanser kemikleri sertleştirir ancak kemik normal bir kemikten yapısal olarak daha zayıf hale gelir. Bu hususlardan bağımsız olarak, kemik metastazıyla birlikte şiddetli ağrı görülebilir.

Tüm bu bilgilenmeden sonra sevindirici olan kalçada metastaz yoktu. Fakat protez ameliyatı olmam gerekiyordu. 2 Ekim 2019 tarihinde protez ameliyatı gerçekleşti.

Protez olarak ne kullanıldı?

Çimentosuz kalça protezi; Günümüzde kalça protezlerinin büyük çoğunluğu çimentosuz olarak yapılmaktadır. Çimentosuz protezlerin üzerinde kemiğin içine doğru büyümesini sağlayan pütürlü bir yüzey vardır. Bu protezler leğen kemiğindeki yuvaya ve uyluk kemiği içerisine sıkıştırılarak çakılır. Sıkıştırılarak çakılmış protezlerin üzerindeki pütürler içine doğru büyüyen kemik, protez ile kemiğin birbirine kaynaşmasını sağlayarak protezin adeta vücudun bir parçası gibi fonksiyon görmesine imkan verir.

Peki, ameliyattan sonra beni neler bekliyordu. Ameliyat Sonrası İlk 8 Hafta Alınması Gereken Tedbirler. Ameliyatlı kalçanızı 80 dereceden fazla eğmeyin. Bacak bacak üstüne atmayın veya ameliyatlı bacağınız vücudunuzun orta hattına getirmeyin. Yatarken bacaklarınızın arasına yastık koyun. Otururken dizlerinizi en az 15-20 cm ayrık tutun. Yan tarafınıza yatarken bacak aranıza yastık koyun. Doktorunuz izin vermeden yan tarafınıza dönerek yatmayın.

Süreci yaşarken eklenecek birçok madde oluştu. Gün içinde wolker yardımıyla yürüyüş yapıyorum. Birkaç kas hareti ile bacağı hissetmeye çalışıyorum.

Yolum uzun. Hızla iyileşirken, deniz kenarında yürüyüş yapabilmek için zamanın özlemle gelmesini bekliyorum.

Başta doktorum, Doç.Dr Burçin Keçeci’ye Dr. Mustafa Ayas‘a ve emeği geçen tüm ekibe, teşekkür ederim.

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Ortopedi/ Doç.Dr.Burçin Keçeci Protez Ameliyatı” üzerine 2 yorum

 1. Yasemin Hanım, tekrar çok çok geçmiş olsun.
  Yolunuz aydınlık ve hızla iyileşmeniz için kalben duâ ediyorum.
  Sevgiyle 💕
  Aynur Balkancı

  Liked by 1 kişi

  1. Aynur Hanım,
   Değerli dostluğunuz İçin ederim. Sizin de yolunuz aydınlık olsun.
   Yaşama biraz mola verdim. Bu vesile ile yazdıklarımı gözden geçiriyorum.
   Sevgiler 💐😊

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s