“Özgürlük Yazarları” 2007/Film

“Özgürlük Yazarları” 2007/Film

Bir film tavsiyesi…

Merhaba,

Güne çok çok erken başlayan biri olarak, güneşin doğmasını beklerken, “Özgürlük Yazarları” filmini izleyim istedim.

Genç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir.
Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, herbiri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir. Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank’ın rol aldığı film, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanmıştır.

Beyaz Perdenin filmle ilgili yorumu bu.

Seyirci gözlüğüme gelince, hayatta hepimizin başına her gün ve her dakika bir şeyler geliyor. Asıl önemli olan ise başımıza gelen şeyleri nasıl çözdüğümüz. Bu çözümler kim olduğumuzu gösteriyor.

Başka hayatları da anlayabilme becerisi geliştirdiğimizde birbirimizi ayrıştırmak yerine, hem kendimiz hem topluma fayda sağlayacak bireyler haline dönüşebiliriz.

Özgürlük Yazarları kitabı 1999 yılında yayınlanmıştır. Ardından vakfı kurulmuştur.

Yazının, yazmanın hayatımıza katacağı şeyleri tekrar tekrar gözden geçirmeniz dileğiyle. Bir insanın kendine bile söyleyemedikleri ile yüzleşmesi gibisi yok.

İyi eğitim istiyorsak, önceliği “okuma ve yazma sanatını” öğrenmeye vermeliyiz. Ayrıştırmadan, ötekileştirmeden beraber yaşayabilmemizin önemini kavrayabiliriz.

Aslında hepimizin ortak noktası ne çok. Bizler de ortak noktaları öğrenmek için kırmızı çizgi çizerek oyun oynayalım mı? Ne dersiniz?

İyi seyirler

Sevgiyle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s