Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret/ Aldous Huxley

Merhaba,

Aklın ruhu, gerçekdışının tam da bedeni haline gelebilir. Ne kadar yalın ve akılda kalıcı olursa olsun, kısalık, eşyanın tabiatı gereği, karmaşık bir durumun bütün olgularına hakkaniyetli davranamaz. Böyle bir izleği, bir kimse ancak eleyerek ve basitleştirerek özetleyebilir. Eleme ve basitleştirme, anlamamıza yardımcı olur, ama çoğu durumda, yanlış şeyi anlamamıza; çünkü biz sadece kısaltmanın dikkatle formüle ettiği nosyonları anlarız, bu nosyonları keyfi biçimde içinden çekilip çıkarıldığı, dallanıp budaklanan, engin gerçekliği değil.

Ama hayat kısadır, bilgiyse sonsuz; kimsenin her şeye zamanı yok.

Kısaltım hayatımızda kaçınılmaz, okuyan biri içinde, aktarım haliyle birkaç kelimeye sığmıyor. Sığan kısmı yazmam gerekirse; okuma önceliğini Cesur Yeni Dünya kitabına vermiştim. Araya birçok kitap girmedi değil.

1984 George Orwell ve şu an paylaştığım Cesur Yeni Dünyayı Ziyaret/ Aldous Huxley kitaplar tamamlanıyor.

Büyük güçlerin bizi yok etmekten kaçınacaklarını kabul edersek, diyebiliriz ki şu anda zarlar 1984 gibi bir şeyden ziyade Cesur Yeni Dünya gibi bir şeyin lehinedir.

1984’te betimlenen toplum, neredeyse bütünüyle ceza ve ceza korkularıyla yönetilen bir toplumdur. Benim masallarımın hayali dünyasında ceza sık değildir ve genellikle yumuşaktır.

Dünyanın içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde yazarımızın haklı olduğunu görüyoruz. Sizlerde içinde bulunduğunuz durumun tüm gerçekliğini yazabilmiş olsaydınız, kitapla ortak noktalarınız neler olurdu?

Bu soruyu düşünerek ,yorum yazmanızı rica ediyorum.

Aşırı Nüfus

Nicelik, Nitelik, Ahlak

Aşırı Örğütlenme

Demokratik Toplumda Propaganda

Diktatörlükte Propaganda

Satış Sanatları

Beyin Yıkama

Kimyasal İkna

Bilinçdışı İkna

Hipnopedya

Özgürlük İçin Eğitim

Ne yapılabilir?

Bölümlerinden oluşan kitap 1958 yılında yazılmıştır. Bu kurgu dışı kitabıyla dünyanın güncel durumunu ve Cesur Yeni Dünya’da yaptığı tahminler doğrultusunda ne gibi gelişmelerin yaşandığını irdeledi.

1960 yılında larinks kanseri teşhisi konan Huxley, sağlığı bozulurken son eseri Ada‘yı kaleme aldı. Zamanı geldiğinde paylaşacağım.

Sıradaki kitabım Algı Kapıları, Cennet ve Cehennem .

Geçmişini bilmeyen, bugünü anlayamaz. Tekrar yazmakta fayda olduğunu görüyorum. Eski kalemler bugüne görü yetenekleriyle bilgi aktarırken , halen bilinçli hale neden gelemediğimizi düşünmüyor değilim. Tarih tekerrürden ibarettir.

Kendime düşen ise, yaşadığım her dakikayı değerlendirerek öğrenmek.

Okumak geleceğe iyi gelir.

Sevgiyle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s