Yeniden Doğum, Metin Çınaroğlu

Merhaba,

Bir kitaba ulaşabilmek ne kadar zor olabilir ki!

Oda Kitap‘ın internet sayfasında inceleme yaparken, Yeniden Doğum, kitabıyla karşılaştım. Kitabı tekrar sipariş ettim. Çünkü daha önce sipariş ettiğim, firma bir ayda teslim edemedi. Okumak istediğiniz kitaplarla ilgili maalesef böyle sorunlar oluşuyor.

Metin Çınaroğlu, psikolog ve eğitmenliğinin dışında kimdi?

Bu noktaya nasıl gelmişti?

Tüm bu soruların cevabını kitapta bulurken, yaşamı ve kendisi hakkında detaylara ulaşmaya başlamıştım.

Bir insanın yaşamını öğrendiğinizde asıl kim olduğu ortaya çıkıyor. Okurken, kendisini yeniden tanıdım.

Metin Çınaroğlu, otobüsten birkaç durak önce inip, Waterstones kitap mağazasının önünden geçerken “Change your mind and keep the change” kitabını görür. Alıp okuduktan sonra hedefler belirler. Yazdığı olumlu hedefleri hızla hayata geçirir. Çalıştığı fastfood firmasından ayrılır, sigarayı bırakır. Tam 20 kilo verir. Hayatı bir kitap okuyarak değişir. Kişisel gelişimin gücüne inanmaya başlar.

18 yaşında, Türkiye den ayrılarak, Londra’ya yerleşmesi, hayatıyla ilgili aldığı kararlar , adım adım başarıya götürür. Neler yaptığını öğrenmek isterseniz, kitaba davetlisiniz. Ayrıca çocuk gelişimi hakkında oldukça detaylı bilgiler var. Metin Çınaroğlu, özel bir kanalda “Maaile” programı yapmıştır.

LIVCON eğitimlerine, bu adresten ulaşabilirsiniz. www.livconeskisehir.com/metin-cinaroglu

Kitaba gelecek olursak;

Bu kitabın ismi neden Yeniden Doğum?

“Çünkü amacı sizi zihinsel ve duygusal olarak yeniden doğurmaktır. Bunun bir uygulaması var. İnsan doğarken bomboş bir algı İle doğar. Çevresiyle olan etkileşimleri, yaşadıklarıyla ve yaşamla ilgili anlam oluşturur. Yaşam İle ilgili beklentileri, hedefleri kriterleri ve doyum seviyeleri otomatik olarak belirlenir. Şöyle düşünün: Birinin sizi gerçekten sevdiğini nasıl anlarsınız? Ya da başarılı olmak İçin kriteriniz nedir? Çok para kazanmak mı? Genel Müdür olmak mı?”

“Kimisine göre çok yukarıda olan bir yaşam kriteri, sizi mutlu etmeyebilir. Demek ki, her şeyle ilgili kriterler var. Herkesin kriterleri farklı. Herkesin bir tatmin olduğu eşik var. Bu eşik ve kriteri bize kim verdi? Bu kriterleri isteyerek özgürce mi seçtik? Eğer biz seçmediysek kim verdi bu kriterleri bize?”

“Değerlerini ve yaşam kriterlerini belirleyen inançları yapılandırmamış bir birey yeniden doğmuş sayılmaz. Çünkü dış dünyadaki uyaranlara karşı tepkisini özgürce kendi belirlediği psikolojik gözlüğüne göre veremez. Ne zaman ki algısı üzerinde bir farkındalık gelişir, o zaman değiştirebileceği bir fırsat bulabilir. Yaşamını beğenmeyen, mutsuz olan ama değiştiremeyenlerin en büyük sorunu budur. Rahatsızdır ancak çözüm bulamaz, çünkü çözüm İçin o durumları algılama şekli psikolojik gözlüğünün değişmesi gerekir. Bu daha derin bir farkındalık çalışmasıdır.”

Peki yeniden doğmaya hazır mısınız?

2015 yılında satın aldığım eğitim modülü, Certified Coach programıyla Metin Çınaroğlu’nu ve firmasını tanımıştım. Videolarını ve eğitim notlarını okurken, kişisel gelişim sürecine dahil olan biri olarak öğrenmem gereken çok şey olduğunu düşündüm. Düşüncelerim hakkında yanılmamışım, gelişmek için tüm araçları kullandım. Benim için ilginç olan ise work shop İçin gittiğim plazanın yan tarafının “Kanser Tanı Merkezi” olması.

Kendimi içeri çekilirken buldum. Ve hissettiğim duygu İçin çok şaşırmıştım. ” Burada gerçekte ne arıyorumdum” sonraki günlerde anlayacaktım.

İnsan kendi gerçeğini öğrenince, diğerlerinin gerçeğini anlaması daha kolay oluyormuş. Work shoplarda tanıdığım değerli Mentörlerime de sevgilerimi iletmek istiyorum.

Metin Çınaroğlu, Klinik Psikoloji yüksek lisansını bitirme tezi olarak kanser hastalığıyla uğraşan bireyler üzerinde hipnoterapi uygulamaları yapmış. Hipnoterapinin direkt kanserli hücreler üzerinde bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkisi bulunmamakla birlikte ağrıların daha az hissedilmesi ve ölüme hazırlıkta çok etkili olduğu kanıtlanmış.

Şimdi tüm yaşanılanları düşündüğümde, kitabın duygusunuda ekleyerek, hayatımızın bir tesadüf olmadığı. Gelecekle ilgili şu anın içinde oldukça fazla mesaj var. Görebilmek için algıyı açmak gerekli. Hem de çok…

Yeniden Doğum, kitabını okumak, hem geleceğe hem de sizlere iyi gelecek…

Ölüme hazırlık?

Evet, ölüme hazırlık… İnsanlar bazen öleceğini bilir ve ölüme hazırlanırlar. Bir tek ölecek kişinin değil yakınlarını da ölüme hazırlarız. Ölüme hazırladığımız kişilerin bazılarının kaygı düzeyinin diğerlerinin kaygı seviyesine göre çok daha fazla olduğunu fark ettim. Fark ettim ki, yaşamını istediği gibi yaşayamayan, anne baba baskısından dolayı kendisini yaşayamamış, içinde büyük karanlık duygusal boşluklar oluşmuş kişiler ölümle ilgili büyük kaygı duyuyor ve acı çekiyorlar. Bazıları fizyolojik ağrıdan daha fazla duygusal acı çektiklerini bile söylediler. Neden böyle? Kişi ölüme yaklaşırken kendi içine döner ve kendi içine döndüğünde kendine ister istemez şu soruyu sorar;

“İstediğin hayatı yaşadın mı?”

Sevgiyle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: