Yaşam Koçum/ Aristo

Merhaba,

Bugün “kişisel gelişim” başlığı altında ele alınan konuları antik çağın en büyük filozoflarının da tartıştığını biliyor muydunuz? Zaten felsefenin temel sorularının hepsi de hayatla, varoluş nedenlerimizle ilgilidir. Bu sorulara en parlak, en derin yanıtları veren büyük filozoflar kişisel gelişimi bir ” yaşama sanatı” olarak ele alıyor.

 

Socrates “ruhlarımızın bakımından” bizlerin sorumlu olduğunu bildirir. Felsefenin bize öğrettiği de budur ” ruh bakımının” Yunancasından gelen psikoterapi sanatı. Ruhlarımızı araştırıp, hangi değerlerin akılcı, hangilerinin zehirleyici olduğunu ayırt etmek bize düşer. Bu açıdan felsefe, kendi üzerimizde uygulayabileceğimiz hekimliktir.

Ruha Hekimlik

Birinci yüzyılda yaşamış Romalı devlet adamı ve düşünür Marcus Tullius Cicero şöyle yazar; ” Sizi temin ederim, ruh İçin bir tıp sanatı vardır. Bedensel rahatsızlıklarda yardımı kendi dışımızda aramamız gereken felsefedir bu. Elimizdeki tüm kaynaklar ve gücümüzle kendimize hekimlik edebilir hale gelmeye çaba sarf etmek zorundayız.

Socrates felsefesinin özündeki iyimser mesaj, kendimizi iyileştirme gücüne sahip olduğumuzdur. İnançlarımızı inceleyerek bunları değiştirmeyi seçebiliriz, bu da duygularımızı değiştirecektir. Bu güç içimizdedir.

Michael de Montaigne, Socrates, kendisinden ne çok şey çıkarabileceğini göstererek insan doğasına büyük bir iyilik etmiş. Biz hepimiz sandığımızdan daha zenginiz. Ama bizlere ödünç alıp dilenmek öğretilmiş… (Yine de) rahatça yaşamak İçin bir parça öğretiye ihtiyacımız var. Socrates de bize, bunun içimizde olduğunu, nasıl bulacağımızı, nasıl kullanacağımızı öğretir.

Bizler sandığımızdan daha zenginiz.

Sizler de bunun farkına vardığınızda İçinizdeki güçle yolunuz aydınlanacak.

Eski dönemde bu değerli filozofların arasında gelişmek, öğrenmek zevkli olabilirdi. Hepsi hakikat İçin yola çıktı. Yaşamı, sorguladı. Deneyim sahibi oldu. Şimdi ise günümüzde böyle kimseleri kişisel gelişim adına bulabilmek çok zor. Yeni kitaplarda bile onların kokusu var.

Benim için Yaşam Koçu, “KİTAPLAR” Onlar sayesinde ruhumun bakımını yaparak, yönümü buldum.

Tüm yaşadıklarımın z raporu olarak; Kendinize İnanın ve yolunuza devam edin…

Sevgi’yle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s