Bazen yaratmak İçin var olanın yok olması gerekir. /Prometheus Film

Prometheus, kelimesinden filme ulaşan yolculuğum. Ve satırların akışında bir replikte can bulacak bilgi ve insanoğlunun içinde bulunduğu gerçeklik. Bitmez, tükenmez İnsanın arama çabası. Kafasında oluşan sorulara cevap bulabilmek için yaptığı on’larca deneysel çalışma. Yaşamın genetik bir laboratuvar olduğunu eninde sonunda öğreniyoruz. Ve asıl soru ” Neden yaratıldığımız? ve Yaratıcımızın kim olduğu?”

Film eski uygarlıkların bilgisiyle başlıyor. Dünyanın dört bir yanında gelişen medeniyetlerin birbiriyle hiç bir iletişiminin olmaması. Burası biraz düşündürmedi değil. Malum düşünmek için öğreniyoruz.

İki yıl boyunca, eskiden, günümüze kadar olan, her şeyi öğrenmiş bir robot, zamanı geldiğinde uzay gemisindeki tüm görevlileri uyandırıyor. Uyandırma görevi bir robotun elinde… Filmin hepsini anlatmayacağım. Şimdi asıl konuya geliyorum.

Gelecek yaratan yaşlı bir adam ölümsüzlüğü arıyor. Ve yaratıcıların yerini tespit ettikleri yöne giderler. Karşılaştığımız durumlar dünya üzerinde içinde bulunduğumuz tüm ip uçlarını bizlere veriyor.

Yolculuğumda nereye geldim. Rus bir edebiyatçının kitabını okurken, karşılaştığım bir kelime, felseye götürdü. Felsefe de filme…

Yunan mitolojisine göre; çok önceleri Tanrı Titanlar (Devler) egemenmiş dünyamıza. Daha sonra Zeus ve diğer tanrılar, Titanlarla savaşıp onları dünyadan kovmuşlar. Ancak bu savaştan önce iki Titan, Klymene ve İapetos evlenmiş ve hepsi çok güçlü, zeki, özgürlük tutkunu dört çocuk sahibi olmuşlar. Bu dört genç Titan, Zeus’u kesinlikle tanrı ve reis olarak kabul etmiyormuş. Zeus, bunlardan Atlas’ı dünyayı omuzlarında taşımaya mahkûm etmiş. (Dünya haritalarını içeren kitaplara bu yüzden Atlas diyoruz).

BİLGİ ATEŞİ

Olympos Tanrıları kuvvetli ve kudretlidir; Prometheus ise akıllı, yaratıcı ve zekidir. O, her şeyden önce insan dostu olarak Zeus’un karşısındadır. Efsaneye göre Zeus, itaat etmediği için Prometheus’a çok kızıp, onun balçıktan var ettiği ve sevip değer verdiği insanları cezalandırır. Önce insanlar kolayca bulamasın diye bütün besinleri toprağa gömdürür. Sonra en önemli silah olan “Bilgi Ateşini” de onlardan saklar. Çünkü insanların, kendine karşı ayaklanmalarından ödü kopuyordur. Ama tahmin edemediği bir şey olmuş ve Prometheus, ağır bir suç olduğunu bile bile, bu bilgi ateşini insanlara götürmeye karar vermiştir. Böylece insanlar gerçekleri görüp, zalim Zeus’a baş kaldırabileceklerdir. Bir sabah erkenden, ateşe çok benzeyen “narteks” çiçeğini yanına alıp, yola çıkar. Tanrıların yaşadığı İda dağındaki ateşe ulaşır. Nöbetçiler uykudadır. Hemen gizlice bilgi ateşini alıp, yokluğu fark edilmesin diye yerine narteks çiçeğini koyar ve bilgi ateşini götürüp insanlara ulaştırır. Artık bu ateşi söndürmeden korumak insanların görevidir. Prometheus, böylece Zeus’tan da intikamını almıştır.

Bir kelime her şeyle bağ kurar. Bilgi de birbiriyle…

Ayrıca yeni bir gezegende koloni kurma fikrine ne dersiniz?

Permetheus 1 ve 2 sizinle…

Herkese iyi seyirler.

Sevgi’yle

Yasemin Emre

Bazen yaratmak İçin var olanın yok olması gerekir. /Prometheus Film” için 8 yorum

      1. Okuduğum Rus edebiyat romanından paylaştığım yazım çıktı. Ve kitabı paylaşacağımı ifade etmek istemiştim. Siz de okudum deyince, bir karışıklık olsun istemedim. 😊

        Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s