Mirdad’ın Kitabı, Mikhail Naimy

” Sevgi tek mucize işçidir. Görmek için, izin verin , gözün gözbebeği olmasına.”

Merhaba,

Bazen bir kitabı iki kere gözden geçirmek iyi gelir. Satır arası detaylar öne çıkar. Bir kelime İçin geri dönmek gerekir, bütüne varabilmek için.

 Mirdad‘ın kitabı, Ankara’lı bir dost tarafından önerilmişti.

Umarım, gözünde etiketlerimden kurtulmuşumdur. Önyargı insanı yorar. Karşınızdaki insan hakkında hiç bir bilginiz yoksa; aradan geçen onca zaman dostluğu diri tutsa da geçen zaman içinizdeki ağacın dallarını kırmıştır, yaşam denen bu yarışta. Siz onarmaya çalıştıkça sizin tarafınızdan bir bakış açısı yoksa, anlaşılmaktan uzak olur, hikayeler. Ve insan kitaplarla büyür.

Herşeyi akışına bırakın Ve değiştirmeye çalışmayın. 

Mirdad’ın kitabını neden okumalıyız? Diğer kitaplardan farklı olarak neler anlatıyor?

Sorular aynı olsada cevaplar değişirken, satırlarda yeni bir yolculuk başlıyor. Kalibrasyon değeri çok yükseklerde değil. Bilinmeyenden geleni aktardığı düşünülüyor. Yazarlar, vahi gelmeden de elin kalem tutamayacağını çok iyi bilir. Yazarlar İçin ilhamın geldiği yer bellidir.

Kitap, Mirdad ile öğrencilerinin diyaloglarından oluşuyor. Mirdad’ın öğretilerinden yararlanan kişiler, yaşadıkları duruma ve olaylara ışık tutuyor.Sevgi kalibrasyon değeri 500 . Bu değere ulaşan insan sayısı da oldukça az. Bizler son durağa geldiğimizde farkında olanlar sevgi üzerinde çalışıyoruz.

Sevgi üzerine kitapta yapılan, konuşmalar belki sizlerin de ilgisinizi çeker…

Sevgi, Tanrı’nın yasasıdır. Sevgiyi öğrenebilesiniz diye yaşarsınız. Yaşamayı öğrenebilesiniz diye seversiniz. İnsanın öğrenmesi gereken başka ders yoktur. Ve neyi, kimi sever o zaman? Yaşam ağacından bir yaprak seçip tüm kalbini ona mı akıtmalıdır insan? Peki, ya gövdeyi, dalları Ve yaprakları besleyen kök? Kökleri güçlendiren toprak ? Toprağı gübreleyen güneş, deniz ve hava ne olacak? Eğer bir ağacın üzerindeki tek bir yaprak sizin sevginize bu kadar değiyorsa, ağaç bir bütün olarak ne kadar eder? Bir parçasını bütünden ayıran sevgi, kendini ıstıraba sürükler. Tek bir ağacın üzerinde bir sürü yaprak var. Bazıları sağlıklı, bazıları hasta ; bazıları güzel, bazıları çirkin ; bazıları kocaman, bazıları küçücük, seçmeyelim de ne yapalım?Sevgi yaşamın melodileriyle barış bulur. Yolu teknik olarak bilenler geminin tüm duraklardan geçtikten sonra, bir limana vardığını bilir. Yoldaki tüm durakları yaşıyoruz. Nihayi son sevginin aktarımı “Bırakın kendini aşmak isteyenler, bir olmak isteyenler ve yeryüzünden demir almak isteyenler binsin bu gemiye.

“Tanrı senin kaptanındır , seyir eyle gemim.

Herkese iyi okumalar,

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s