Sevme Sanatı, Erich From

“Olgunluk bir amaç değil, ama daha çok bir işlemdir!”

Merhaba,

Uzun zaman sonra, geldiğim Göztepe, Özgürlük Parkı. İki yıl olmuş, park aynı görünsede sanırım ben aynı değilim. Hastalığım nüks etti. Tedavi için geldiğim İstanbul’da sevdiğim yerleri görme mutluluğu yaşıyorum. Elimde kitabım, yürüyüşten sonra geldiğim Fua Cafe.

Türk Kahvesi eşliğinde, yaşamı dinlerken, okuduğum satırlardan sesleneyim istedim. Yazdığım kitapta yer alan kahramanım, enerji veren ağacımı da ekledim.

“Olgun İnsanlar kendisini ve köklerini yalnızca dünya ile yaratıcı ilişkiler kurmada, tüm insanlar ve doğa ile kendini tekmiş gibi duyumsamada bulur.”

Erich From

Erich From’u Rüyalar, Masallar, Mitler kitabıyla tanıdım. Ardından Sevme Sanatı eseri geldi. Sevmenin, ne olduğunu satırları okuduktan sonra daha iyi anladım. Olgunluğu da…

Gerçek olgunluk kapasitesini içeren yetişkin, çocukluğunun en iyi özelliklerini yitirmeden çocukluğu geçip büyüyen insandır. Böyle kişi, çocukluğun temel duygusal gücünü; sendeleme döneminin inatçı özerkliğini; okul öncesi yıllarının oyun, neşe ve insanı şaşırtan kapasitesini; okul yıllarının yakın arkadaşlık kurma Ve bilgi edinerek meraklı olma özelliğini; gençliğin tutkucu ve idealistliğini korur. Bütün bunları, olgunluğun kararlılığı, aklı, bilgisi, diğer kişilere karşı duyarlılığı, sorumluluğu, gücü ve amaçlılığının yönetiminde olmak üzere, yeni bir gelişme modeli şeklinde birleştirir.

Olgun kişiler doğa ile diğer kişilerle ruhsal anlamda derin ilişkilere sahiptir. Ve yaşam ile hayatta oluşun sürekli görkemliliklerini sezinlerler. Kapasitelerini bütünüyle kullanır, kendilerini yaşamın daha büyük esrarını açıkça, sömürüye başvurmadan ve sorumlu bir tavırla paylaşır.

Şu halde temelde, tümüyle olgun İnsanlar sürekli gelişme halindedir. Çünkü, gelişmenin bir amaç değil ama daha çok işlem olduğunu temelinde yaratıcı ve sorumlu seçenekler yattığını sezinlerler.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgi’yle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: