Cahillik Kimsenin Kaderi Değil, Yazan Yasemin Emre

Merhaba,

İslam geleneğinde kişiler için, İnsanın çeşitli durumları içinde bulunmak bir ayrıcalık sayılır çünkü bu onlara Allah’ın Planı‘nı yerine getirme olasılığına izin verir. Kuran-ı Kerim’in Ahzâb Sûresi 33.suresi ve 72.ayetinde şöyle denilir; “Evet, biz o emaneti Göklere, Yere ve Dağlara arzettik, onlar onu yüklenmeğe yanaşmadılar, ondan korktular da onu insan yüklendi, o cidden çok zalim, çok câhil bulunuyor.” Elmalılı , Orjinal Meali

Burada Müslüman İçin koşullarının önemi, büyüklüğü ve ciddiyeti yer alır.

Kuran-ı Kerim yaşayan bir kişi için üç tip mesajı içermektedir; Gerçekliğin yapısı içinde kişilerin yeri ile ilgilenen kuramsal mesajlar; sonsuzluğun doğasına ilişkin metafizik mesajlar; İnsanın yaşamı, varoluşu ve bunun anlamına ilişkin kuramsal mesajlar. Son tip mesajlar İslam dininin üyeleri için kim olduklarını, nerede bulunduklarını, nereye gidecekleri ve oraya nasıl varacakları yolundaki öğretilerle ilgilenir.

Kuran-ı Kerim’i okuyup incelemek kişiye yaşama ve sorunların üstesinden gelebilme yolunda bir rehber sağlamış olur.

Bir öğretmene sığınarak buraya kadar gelmedim. Tek bir kitapla zaman geçirmedim. Geçmişten bugüne gelen İnsanın bilgisi bir yüzyıllık ağaç gibi heybetli, eski kulaktan dolma bilgileri eledim. Onun yerine doğru ve nitelikli bilgiyle bezendim.

Cahillik kimsenin kaderi değil.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Cahillik Kimsenin Kaderi Değil, Yazan Yasemin Emre” için 12 yorum

Kendininkini ekle

  1. Freud’ün okuduğum bir kitabında şöyle der; önce totem vardı. Ona inandılar. Sonra ahlak oluştu. Ve birbirlerine eş vermek bile sınırlandırıldı. Zaman biraz daha geçti ve dinler oluştu. İnsanoğlu bukadar aşamadan geçtikten sonra bir insana tapar oldu diyor. Bu insanların hepsi insan bilimini araştırıyor. Dinde inanç. İnsanlar birçok şeye inanabilirler. Saygımız sonsuz olmalı. Bizlerin görevi durumun gerçeğini paylaşarak insanlara yeni bir bakış açısı sunmak. Diretmeden güzel bir lisansa ifade edebilmek. Sevgiler

   Beğen

   1. Kuran 1400 yıl önce indi. İlk insanda ilk Peygamberdi. Ayrıca bilim insanları big bangi 30 40 sene önce öğrendi halbuki kuran 1400 yıl önce Enbiya suresi 30. Ayette bunu bildirmişti. Dünyanın yuvarlak olduğu 1597 de yılında öğrenildi halbu ki Allah, kuranda 1400 yıl önce Naziat suresi 30. Ayette bahsetmişti. Ve Allah o zamanda inkarcılara o inkarcılar görmez mi biz yerle gökler bitişikken ayırdık der. Yani o zamanda Allah bildirmişti. Senin dediğin o saçma sapan kimse Allah’ın saptırdığı kimsedir. Ayrıca ateizm denen safsata 18.yy da ortaya çıkmış bir hikayedir.

    Beğen

   2. Evet söylediğiniz şeylere bakın. 100 sene önce ayın kendi ışığı olduğu zannediliyordu fakat bilim öyle olmadığını ispatladı. Halbu ki Allah 1400 yıl önce kuran da bundan bahsetmişti.

    Beğen

   3. Anlatmak istediğinizi gözden geçirmek istersek, dünya üzerinde var olmuş her şeyin tek kaynağının yazılı olduğu yer Kuran Kerim olduğu mu? Ya da anlatmak istediğiniz nedir?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: