Yaşam Koçum Aristo

Her şeyin ölçüsü insandır. 

Merhaba, 

Bugün kitap paylaşım günüm. Gözümdeki enfeksiyon geçti 🙂 Gözümün önünü daha rahat görüyorum. Ve kitabın kokusunu içime çekiyorum. Oh mis . 

Sayfa notlarımdan da okuduysanız, “Yaşam Koçum Aristo” Jules Evans  başucu kitabım oldu. Geçmişten günümüze felsefeye bakan bir anlatım ile araya serpiştirilmiş yorumlar bulacaksınız. Kitap nefes aldırıyor. Bilgi anlamında da sizi zehirlemiyor. Okurken özellikle dikkat ettiğim temel konular. 

Kişisel gelişim dediğimiz de, tarihi hakkında ne kadar bilgimiz var? 

Hazırsanız, hızla bin yıl geriye gidiyoruz. Büyük filozofların hayat ve varoluş nedenlerimizle ilgili en parlak ve net cevaplarını öğrenirken,  kişisel gelişimi de ” yaşama sanatı” olarak ele alıyorlar. 

Düşünmeyi seviyorum, okuduğum bir kitaptaki bilgilerin de beni düşündürmesini istiyorum. Kitaptan birkaç kelime ile yola devam edelim. 

Din ve siyasetin bu binlerce yıllık ilişkisi, bin beş yüz yıl önce felsefenin doğuşuyla kesintiye uğramıştır. Gördüğümüz gibi, Yunan akılcı filozofların İÖ beşinci ve altıncı yüzyıllarda doğanın Şamanik açıklamasına meydan okumaya başlamış, ay tutulması, gök gürültüsü ya da sara gibi olaylara daha inandırıcı, akla yatkın açıklamalar getirmeye çalışmışlardır. Filozoflar insanlara yasa ve adetlerini bahşeden bir ruhlar alemi olup olmadığını sorgulamışlardır. Böyle ise neden her kültürün başka bir iyilik anlayışı vardı? Kimi gözü pek filozoflar, belki de, diyorlardı, yasaları insanlara veren Tanrı’lar değildir. İnsan icadıdır, belki bunlar. Belki mutlak doğru ya da yanlış yoktur da insanlara belirli zamanlarda doğru ya da yanlış gelen şeyler vardır. İÖ beşinci yüzyıl sonunda Yunanlı filozof Protagoras’ın dediği gibi “Her şeyin ölçüsü insandır. “

 Yeni bakış açıları kazanmak İçin çıktığım bu yolculukta nice güzel yazarlarla buluştum. Yenilerinin de gelecek olması sevindirici. 

Varoluşun nedenlerini sorgulamayan ve cevaplarını bulamayan nasıl, Yaşam Koçu olabilir ki? 

Tıpkı lir çalgıcısının çalıştıkça ustalaşması gibi biz insanlar da uzun bir eğitimin ardından sonunda doğru zamanda doğru adımı atacak hale gelene kadar karekterlerimizi üzerlerinde çalışarak iyileştirebiliriz. 

Gerçek mutluluk der, Aristo altını çizerek, hoş hisler ve acının yokluğundan ibaret değildir. Hayır, gerçek mutluluk , yani doğamızın en üstün, en iyi yanının gerçekleştirilmesinden gelen sevinçtir. “Mutluluk” diye yazar, ” ruhun Erdem doğrultusundaki bir faaliyetidir. ” 

Yazarlar sizleri okumaya davet ediyor. İnançlarınızı ve kendinizi sorguladığınız bir gün olsun. 

Sevgi’yle

Yasemin Emre

Yayınlayan

KitapSever Blog Yazarı

“Bir kadın kitaplar uğruna yanabiliyorsa, kitapların içinde birşeyler olmalı...” Ray Bradbury

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s