Zafer İçin Doğanlar, Robin Sieger

Zafer İçin Doğanlar, Robin Sieger

“Kader Yok, Yaşam Tasarımı Var!

Merhaba,

Robin Spieger “Zafer İçin Doğanlar” kitabıyla,  2001 yılında tanıştım.  Düşündüren kitaplardan biriydi. Ve şimdi yazar hakkında yapılan, soru cevaplar ilgimi çekti. Kanser hastalığını yaşayan biri olarak yaşadığı süreci nasıl anlatmıştı. 

Kader yok, yaşam tasarımı var.

Mutluysan başarılısın, başarılıysan mutlu musun?” Her zaman değil! 29 yaşında kanseri yenerek yaşamındaki en büyük dersi çıkaran Robin, hayatı istekler doğrultusunda yönetebilmek için bu kadar drama hayır diyor ve formülü veriyor: “Yaşam tasarımı!”

Peki, hiç kanser hastasını iyileştirdiğiniz oldu mu?

Bence kanser, hayatın ne kadar kısa ve hassas olduğunu anlamak için çok önemli bir işaret. Bu yüzden “Yüzlerce başarısızlıkla ölmek, bir pişmanlıkla ölmekten çok daha iyidir” diye düşünüyorum. Çünkü başarısızlık yaşamak bile ‘denemek’ anlamına geliyor. Pişmanlıklarla dolu bir ömrün sonu hiçbir zaman denemediğin anlamına geliyor. Ben de kanser olduğum için o duyguyu iyi biliyorum. Kanser olduğunda tek amacın iyileşmek oluyor. Halbuki hayatını isteklerin doğrultusunda yönetebilmek için bu kadar drama ihtiyaç yok. Nasıl ki, kanser olduğunda tek düşündüğün şey iyileşmekse, hayatında da ne istiyorsan ona odaklanmalısın. Bunu öğrenmek için böyle bir drama ihtiyacın yok. Ben kanser olduğumda ne kadar sevildiğimi ve sevdiğimi keşfettim. Eğer benim yaşam tasarımı danışmanım olsaydınız nereden başlardık? Başladık bile! İnsanlara ilk sorduğum şey önünüzdeki üç-beş yıl nerede olmak istedikleri oluyor. Kitap yazmak, evlenmek, iyi bir iş, ilişki yaşamak vs. gibi isteklerini söylüyorlar. Genelde ne istemediklerini pek söylemezler ya da çabucak geçiştirirler. Ben de sana ne yapmak istediğini soruyorum ve sana bir kalem veriyorum. Sihir burada başlıyor. Sana bir kalem veriyorum, ama sonuçta sen yazıyorsun. Odaklandığın, inandığın ve gerçekten bir an olsun vazgeçmediğin tutkun seni buluyor zaten. Önündeki iki yıl içinde yazdıklarının ve isteklerinin çoğunu elde edeceksin.

Son olarak metropollerde yaşayan insanların sevgi ve aşk hakkındaki yönelim ve davranışlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Eğer hayvanlara bakarsanız onların birbirlerinin yaşamlarına saygı duyduklarını görürsünüz. Buna göre nazik olmanın ve başkalarına da önem vermenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Sevmeye, çevremizdeki insanları daha çok önemseyerek başlayabiliriz. Aşk sadece seks değildir. Aşk merhamet etmeyi, önemsemeyi, saygı göstermeyi de barındırır. Bunlarla birlikte ve zevk aldıkça büyür, tutkuyla devam eder. Sevgi de diğer şeyler gibi yaşadıkça, paylaştıkça büyür, güzelleşir. Bazı insanlar diğerlerinin neden mutlu olduğunu düşünür ve ancak güzel bir kız arkadaşları, iyi bir arabaları ya da ceplerinde paraları olduğunda her şey yoluna girecek ve mutlu olacaklarını sanırlar. Halbuki bunların yerine gerçek başarı ve mutluluk tamamen ruh ve kalple ilgili bir şeydir.

🐞Şans ile birlikte Huzur dolu , güzel bir akşam dileğimle. 

Görebildiğim sürece 🐞Şans hep benimle. 

Sevgi’yle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s