Kişi Olmaya Dair, Carl Rogers

Kişi Olmaya Dair, Carl Rogers

Merhaba,

Yaşamın amacı nedir?” sorusuna Rogers, “İnsanın gerçekten de olduğu kişi olması” ifadesiyle cevap verir.Kişi Olmaya Dair‘de, Rogers’ın başkalarını ve kendini duymaya çabalayan sıcak, coşkulu, güvenli, ilgi dolu sesiyle karşılaşırız.

İnsan odaklı psikoloji hareketinin kurucusu Carl Rogers‘tan “Kişi Olmaya Dair” kitabından sizlere ve işin profesyonellerine ulaşması gereken sözler. 

1. Başka bir kişinin derinlerde hissettiği bir duyguyla, güvenilir, inanılır ve istikrarlı birisi olabilir miyim? Bunun olması için kendi içimde kuşkulu, sıkıntılı isem ya da kabullenemediğim başka bir duygu ile doluyken istikrarlı bir şekilde olumlu hareket etmem beni güvenilmez gösterecektir. Bu nedenle gerçekten olduğum gibi görünmem daha sağlıklı olacaktır. Gösterdiğim duygu ya da tavır her neyse, gerçekte içimde yaşadığım duygu ya da tavır da ona uygun olmalı.
2. Şeffaflık ve gerçeklik en güvenli ortamdır. Kendi hislerime karşı bilinçli ve kabullenici olmayı başarabilirsem, bir başkasıyla da güvenli ilişki kurabilme olasılığım yükselir. Yani, ne olduğumu kabul edip öyle olmam ve karşımdaki kişinin de beni öyle görmesine izin vermem –çok zor olmakla birlikte- başarılması gereken bir görevdir.

3. Koşulsuz olumlu tavır takınmak da kolay değildir. Güvenimizi boşa çıkaracağını düşünebiliriz. Araya mesafe koymak çok kolaydır, “profesyonel takılmak” son derece kolaydır. Tanı ölçütlerini sorgulayarak karşımızdaki kişiyi nesneleştirmek kolaydır. Karşımızdaki kişinin depresyonuyla hüzünlenmemek, korkularından ürkmemek, hissettiği bağımlılık duygusuna kapılıp gitmemek, iç benliğimizi onun öfkesiyle yok etmemek, hiç kolay olmayacak. Kendimi ayrı bir kişi olarak rahat ve güçlü hissetmem, onu anlayıp kabul etme konusunda daha derinlere inmeme yardımcı olacak.

4. Karşımdaki insanın ayrı bir kişi olmasına izin verebilecek miyim? İster dürüst, ister talepkar, ister sedüktif, ister olgun, ister immatür olsun, olduğu gibi görünme özgürlüğünü ona verebilecek miyim? Yoksa benim önerilerimi dinlemeli ya da biraz olsun bana bağımlı kalmalı ya da benim istediğim kalıba girmeli diye mi düşünüyorum? Görüşmede amacım öncelikle kendimi rahatlatıp hastamın beni model almasını sağlamak mı yoksa? Onun kişilik geliştirme özgürlüğüne müdahale etmemeyi başarabilecek miyim?

5. Karşımdaki insanın kişisel yaşantılarını değerlendirme ve yargılama arzularımı tamamen yitirmeyi becerebilecek miyim? O dünyada serbestçe dolaşırken o kişinin değer verdiği anlamları kırıp dökmeme duyarlılığını gösterebilecek miyim? Birilerini düzeltmek için içimizdeki yoğun itkiyle mücadele edebilecek miyiz?

6. Karşımdaki kişinin bana gösterdiklerini oldukları gibi kabul edebilir miyim? Yoksa onu sadece belli koşullarda kabul edip, hislerinin bir kısmına karşı açık olup diğer bir kısmına karşı açıkça (ya da sessizce) karşı mı çıkarım? Koşullu bir tavır içine giriyor isem, büyük olasılıkla o kişinin bazı duygularından korktuğum ya da kendimi tehdit altında hissettiğim içindir.

7. Karşımdaki kişiyi harici bir değerlendirme tehdidinden kurtarabilir miyim? Yaşamın her aşamasında değerlendirme ve yargılanma ile karşı karşıya kalırız. Bu değerlendirmeler, faydalı ilişkinin bir parçası değildir. Karşımızdaki kişiye iyi olduğunu söylemek de yararlı değildir, çünkü başka bir zaman kötü olduğunu söyleme hakkımız olduğunu da ima eder. Yaşadığı deneyimin anlamı ve değeri, son noktada kendisine bağlıdır ve dışarıdan yapılan herhangi bir yargı bunu asla değiştiremez. Bu nedenle, içimden bile olsa onu değerlendirmediğim bir ilişki kurmalıyım.

8. Karşımdaki kişiyi “olgunlaşma sürecinin öncesindeki kişi” olarak görmeyi başarabilecek miyim? Yoksa ona bazı atıflar mı yapacağım? olgunlaşmamış bir çocuk, nevrotik bir kişilik, vs.vs. Eğer karşımdaki kişiyi çoktan kendi geçmişiyle şekillenmiş biri gibi kabul edersem, bu sınırlı hipotezi onaylamakta üzerime düşeni yapıyorum demektir. Eğer karşımdaki kişiyi belli sözcük ya da görüşlerini pekiştirme fırsatı olarak görürsem, karşımdaki kişiyi bir nesne olarak onaylarım: mekanik ve manipüle edilebilir bir nesne. Eğer ilişkiyi, o insanda var olan herşeyi tüm potansiyeli ile birlikte o insanın “gelişmesi” olarak görürsem, bu kez de bu kişi bu hipotezi destekleyecek şekilde hareket edecektir.

Sevgi’yle 

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s