Satranç , Stewen Zweig

Satranç , Stewen Zweig

Merhaba,

Dört aydır elime kitap almamıştım, birbiri ardına basılmış kelimeleri, satırları, sayfaları, yaprakları görme düşüncesi bile içimi kıpır kıpır etmeye yetmişti. Yeni, farklı, kafamı dağıtabileceğim taze fikirler… Onları zihnime almak… Mutluluktan aptallaşmış gibiydim. Gözleri ayırmadan , hipnoz olmuşçasına kitabın oluşturduğu bu şişkinliğe bakıyordum. Bakışlarımla adeta paltonun cebini yakıp bir delik açacaktım. Sonunda kendimi daha fazla tutamadım, ona dokunmamak elimde değildi. Kumaşın üzerinden, hiç olmazsa bir kitaba dokunabilme düşüncesi bile parmaklarımdan tırnaklarıma kadar olan sinirlerimi uyuşturmaya yetiyordu. Neyse ki gardiyan benim bu tuhaflığımı fark, etmedi, belki de iki saattir ayakta duran birinin biraz duvara yaşlanması ona doğal göründü.

Elimi uzattım dikkatlice bir şekilde onu çektim… İnce ve minik kitap elime geldi. Yaptığım şeyin ne olduğunu o an fark ettim ama artık geri dönüş yoktu.

Ama nereye sıkıştıracaksın şimdi?

Muhtemelen kitabı hemen elime alıp okuduğumu düşüneceksiniz. Kesinlikle hayır! Önce bir kitabım olmasının sevincini yaşamak istiyordum. Bana bir şeyler öğretebilecek bir şey olmasını ümit ediyordum. Belki bir şiir hatta- hayal gücünün sınırı yok bir Goethe veya Homeros olmasını diliyordum.

Satranç iki kişiyle oynanır ve taşlarıyla tahtası olmadan satranç oynayamazsın.

Stewen Zweig , Satranç kitabında Dr. B hapishanede kaldığı dönemi anlatırken yaşadıklarını işte bu cümlelerle anlatıyordu. Bu sürede kendini meşgul edebilecek şeylerin olmaması, bir süre sonra insanı tamamen atıl bırakıyordu. Kitabın ve yazmanın İnsanın hayatında ne büyük bir önemi var. Hikayede üç boyutu yaşayan biri olarak, kitapsız ve kalemsiz zorlanabileceğimi düşündüm. Bu nedenle beni etkileyen bölümü bloga almak istedim.

Aynı durumda kalsaydınız, Siz ne olmadan yapamazsınız? 

Sevgi’yle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s