Totem Ve Tabu, Freud

Totem Ve Tabu, Freud

IMG_6333

Düşünceler olmadan sözler göklere yükselmez.”

Merhaba,

Bir önceki yazımda “Bir Yanılsamanın Geleceği” kitabını okuduktan sonra dikkatimi çeken bir paragraf, Totem ve Tabu kitabına götürdü. Bilginin birbiriyle bağ kurma yeteneği kendini bu şekilde gösteriyor. İnsan önce öğrendiklerini gözden geçirip ardından gelişmek için yol alıyor.

Kitaba dönecek olursak,

Avustralya yerlileri en yakın komşuları olan Melanezyalılar , Polinezyalılar, Malayalılarla bile ne bedence, ne de dilsel yakınlık olarak hethangi bir bağ göstermeyen ayrı bir budun sayılıyor. Bunlar ev ya da kalıcı kulübeler yapmasını bilmez. Tarımsal üretimi bilmez. Köpek dışında evcil hayvanları da yoktur. Hatta çömlek yapmasını bile bilmezler. Yalnızca avlandıkları hayvan etleriyle ve toprağı kazarak çıkardıkları kökleri yiyerek yaşarlar. Kralları ya da başkanları yoktur. Tüm topluluklar ilgili sorunlar yaşlılar meclisinde kararlaştırılır. Bunlar arasında yüksek varlıklara tapmak biçiminde bir din olduğu söylenemez. Suyun kıtlığından dolayı en kayı yaşam koşullarıyla savaşmak zorunda olan Avustralya’nın iç bölgelerindeki boyları, kıyı bölgelerinde yaşayanlardan daha ilkel görünüyor.

Avustralyalılar arasında Totemizm sistemi bütün dinsel ve toplumsal kurumların yerini almaktadır. Avustralya boyları küçük bir takım klanlara ayrılmışlardır. Bunların her biri kendi toteminin adını alır. O halde totem nedir? Kural olarak yenebilen , zararsız ya da tehlikeli ve korkunç bir hayvan, Ender olarak da bir bitki ya da (yağmur su gibi) bir doğa varlığıdır. Totemin bütün klanda özel bir ilişkisi vardır. Totem herşeyden önce klanın atasıdır. İkinci klanın koruyucu ya da gözetenidir, klan halkına güç zamanlarda yol gösterir, çocuklarını daima tanır ve korur. Bunun için totemdaşlar totemlerini öldürmemek ya da ona zarar vermemek, onun etini yememek ya da ondan herhangi bir biçimde yararlanmamak konusunda kutsal bir borç altındadır.

Toteme bağlı olma durumu, ya anne tarafından ya da baba tarafından elde edilir. Bir toteme bağlılık , Avustralya’nın bütün diğer toplumsal görevlerinin temelini oluşturur. Bir yandan boy bağlarının , diğer yandan da kan akrabalıklarının üstünde bir şeydir.

Totem bir toprağa ya da yere bağlı değildir. Aynı totemin üyeleri birbirinden ayrı olarak ve diğer totemlere bağlı kimselerle dostça yaşarlar.

Sigmund Freud, psikanalizin ilgisini çeken Totemizm sisteminin özelliklerini ele alır. Totemin bulunduğu hemen her yerde aynı zamanda şu yasa da vardır; Aynı toteme bağlı olanlar birbiriyle cinsel ilişkide bulunamaz.

Avustralya da yasak olan bir klana bağlı biriyle cinsel ilişkinin cezası daima ölümdür.

Bu satırları okuduktan sonra şöyle bir günümüze döndüm. Kadına uygulanan şiddet, taciz olukça düşündürücü geldi.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgiyi hatırlatma amaçlı.

Yazarlar sizi okumaya davet ediyor.

Okuyunuz…

Sevgiyle,

Yasemin Emre

Totem Ve Tabu, Freud” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s