Var Olmanın Gücü, Eckhart Tolle

Var Olmanın Gücü, Eckhart Tolle

IMG_6350

Tanıdığınız birinden söz etmek, başkalarının gözünde ” önemli” biriyle bağlantı kurarak EGO’nun kendini güçlendirmeye çalışması için kullandığı bir yöntemdir. 

Merhaba,

Ünün fazlasıyla önemli olması, dünyamızdaki egosal çılgınlığın birçok çılgınlığın ifadesinden sadece biridir. Bazı ünlüler de aynı hataya düşer ve kendilerini kollektif kurguyla tanımlarlar. Kitlelerin ve basının onlar İçin yarattığı imaja inanarak, kendilerini sıradan ölümlülerden üstün görmeye başlarlar. Sonuç olarak hem kendilerine hem de başkalarına karşı giderek yabancılaşırlar, giderek daha mutsuz olurlar ve kendi popülerliklerine giderek daha çok dayanmaya başlarlar. Şişirilmiş imajlarıyla kendilerini beslemeye çalışan insanlarla sarılmış olduklarından, samimi ilişkiler kuramaz hale gelirler.

Neredeyse insanüstü olarak algılanan ve dünyada gelmiş geçmiş en ünlü insanlardan biri haline gelen Albert Einstein kendini asla kollektif zihnin kendisi için yarattığı imajla tanımlamamış, tevazuunu korumayı başarmıştı. Hatta şöyle derdi” İnsanların başarılarım ve yeteneklerimle ilgili düşündükleriyle, gerçekte kim olduğum ve neler yapabildiğim arasında muazzam bir çelişki var.” 

Ünlü birinin başkalarıyla samimi ilişkiler kuramamasının nedeni budur. Samimi bir ilişkide ego yoktur. Samimi bir ilişkide , karşınızdaki kişiyle aranızda açık, ilgili, samimi bir paylaşım vardır. Bu paylaşılan, Varlık olarak adlandırılabilir ve her gerçek ilişkide mutlaka karşısındakinden alabileceği bir şey olmadığına inanırsa, tamamen ilgisiz kalır; sizi umursamaz. Dolayısıyla , egosal ilişkilerin üç baskın durumu vardır; istek, çarpık istek, (öfke, kırgınlık, suçlama, şikayet etme) ve ilgisizlik.

Ruhani Öğretmen, Eckhart Tolle kaleminden, Ego ve Ün .

Sahte olanın tanımlanması, gerçeğe yaklaşmanın ilk adımıdır. 

Kitabın bana ulaşmasında emeği geçen Okan’a teşekkür ederim.

Okumayanlara tavsiye, okuyanlara bilgi hatırlatmak İçin.

Okuyunuz…

 Sevgi’yle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s