Ruh Nasıl Anımsar, Yunan Zihin Fiziği. 

Yanılsamaysa duyular dünyasıdır. Sokrates bize duyularımıza güvenmemiz gerektiğini , duyular tarafından görülmeyen mutlak adalet, güzellik ve iyilik için Zihni’mize yönelmemiz gerektiğini anımsatır. 

Merhaba,

Sokrates’in eğitim yöntemi meşhurdu. Her insanın her şeyi hafızasında sakladığına inanırdı. Öğretmenin yapması gereken şey, öğrencinin o gerçeğin hatırasını bulunduğu yerden bulup çıkarmasına yardımcı olmaktı. Dolayısıyla , öğrenci, usulünce sorulan tüm soruları doğru bir şekilde yanıtlayabilirdi. Platon buna anımsama kuramı adını verir. Bu kuramın her insanın deneyimlemediği şeyleri ve önceki yaşamlarına dair anıları anımsadığı inancını kanıtladığını belirtir. Bu anılar, insanların önceki yaşamları olduğunun dolayısıyla da ruhun ölümsüzlüğünün kanıtıydı. Sokrates ve Platon’a göre bu anılar, farklı bedenlerde yaşadığı dönemde ruh tarafından saklanıyordu. 

Peki, hafıza nedir ve fizik yasaları hafızanın işleyişini nasıl açıklar? Hafızanın, bilgilerin bir bilgisayar disketine ya da CD ye kaydedilir gibi kaydedilmesi olduğunu farz edersek, hafızayı yeniden canlandırmak da mümkün demektir. Bu canlandırma, kayıtlara müdahale edilmesi anlamına gelir. 

Bu durum, bir maddenin ısısını büyük bir termometre kullanarak belirlemeye benzer. Termometrenin çok büyük olmadı durumunda, sıcaklığı ölçülen maddenin ısısının artmasına neden olur. Kuantum fiziğinde bu sorun büyük önem taşır. Öyle ki, bir maddenin araştırılması bile , örneğin atomik bir parçacığın dönüşü, sonuçları bütünüyle etkiler. 

Sevgi’yle

Yasemin Emre

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s