Sağlıklı Yaşam İçin,Kendini Sev/Louis Hay

Merhaba,

Louis Hay ile 2015 yılında tanıştım. Kanser hastası olduğumu öğrendiğimde yolumuz bir kitabevinde kesişti. Birçok kitabını okumuştum. Bu kitabında anlatmak istediklerini merak etmiştim. Paylaşımların çoğu, beslenme ve gıda üzerineydi.

Çevre faktörü çıkan gen sonucuna bakacak olursak; birçok hastalığın temelinde sağlıksız besinler yatıyor. Besinlerle ilgili araştırma yaptığınızda gerçeklere ulaşacaksınız.

Vücutta meydana gelen iltihaplanmalara dikkat! Hepsi vücudumuzla uyumlu olmayan besinler nedeniyle oluşuyor .

Tüm bunlar kendi yaşadığım sürecin bilgisi.

Okuduysanız ya da pozitif sözler paylaşan sitelerin hemen hepsinde Louis Hay’in olumlamaları. Üzerinde hiç çalışmadım.

Benim için kalibrasyon değeri yüksek kelimeler önemli. Güç ve Kuvvet kitabıyla konuyu detaylı olarak belirttim.

Düşünceleriniz değişmediği sürece yani beyniniz, olumlamalar anestezi etkisi yapar.

Sağlıklı  Yaşam için Kendini Sev kitabında, Sağlığa giden yolda beslenmenin, düşünmenin ve sevmenin yedi adımını anlatıyor.

Ne yersem oysam, ne yiyordum da vücudumda hastalıklar gelişiyordu.

Kitaba geçmeden önce, vejeteryan beslenen biri olarak; içinde bulunduğum gerçeği aktarmam gerekirse, topraktan çıkan her şeyi yiyorum. Sebze ve meyvelerin de eski değerlerinde olmadığını unutmadan.?

Yazarımızın satırlarına gelecek olursak,

Sağlıklı olabilmek için, aklınızdan geçen her düşünceyle ve yediğiniz her lokma ile işe başlayın. Louise


Üç kez derin soluk alıp.
Soluk verirken, her şeyi bırakın gitsin şu anda nerede olduğunuz hakkındaki tüm düşünceleri, fikirleri bırakın gitsin.Şu an için tüm semptomlardan sıyrılın . Yepyeni bir başlangıç yapan beyaz bir sayfa olduğunuzu düşünün. Kendinizi sağlıklı, mutlu ve neşeli olarak düşleyin. Bedeninizin beyninize  inandığını uygulama ile en sağlıklı durumu yaratacağınızı unutmayın.

Gelecekteki hissetme haliniz aklınızdan geçen düşünceyle yaratılır ve düşüncelerinizi seçebilecek olmanız ise iyi bir haberdir. Her zaman kolay gibi gelmeyebilir. Bilinmeyen bir şey olduğundan değişim ürkütücüdür ve beyniniz genellikle bilmediklerimizden korkar.

Gerçek sır işte budur; yanınızda taşıdığınız tüm “sorunların” altında bir tek inanış yatar. Ben yeterince iyi değilim. Yeterince iyi olmadığınıza inandığınız zaman, bir vazgeçme düşüncesi, niçin uğraşayım? Duruşu ortaya çıkar. İşlerin nasıl olsa yolunda gitmeyeceğini varsaymak kolaydır. Aslında siz yeterince iyisiniz. Peki ya buna gerçekten inandığınızda  ne olur? Bir tek inanca dayanarak sağlığınızı ve mutluluğunuzu kısıtlayan tüm düşünceleri değiştirebilirsiniz. Artık size hizmet etmeyen düşünceleri değiştirmeye başlarsınız. Kısıtlayıcı düşünceler, inançlar ve alışkanlıklar yok olurken, sağlığınız ve mutluluğunuz gelişir. Taoculuğun babası Lao-tzu bir keresinde, “olduğum kişiden vazgeçince , olabileceğim kişi olurum” demişti.

Evrenle dengeli yaşamak hakkında eski bir felsefe olan, Taoculuk  insanların doğayla aynı hizaya geldiğinde, düzen ve uyum sağlandığını söyler. Doğayla olmak için bir şeylerin gerçekleşmesini zorlamayınız; ancak olmalarına izin veririz . Örneğin bir tohumu düşünün: Hareketsiz, küçük bir kuru olarak başlar. İçinde bir bitki olmak  için yeterli bilgi vardır ama bunu yapabilmek için nazik, sevgi dolu İlgiye gereksinim duyar. Bir tohum, büyüye bilmek için yeterli güneş ışığı ve suyla birlikte besin zengini topraktaki temele yerleşmelidir. Bilim insanları tohumların büyümesini   gözlemleyip belgelediğinde bu süreç hala gizemli gibi geliyordu. Gerçektende buyumenin gizemi bizi büyülüyor. Üstelik bu konuda  ne acele edebiliriz ne de kısa bir yol bulabiliriz.

Bitkilerin, bu gezegendeki tüm canlılar için beslenme ve tedavinin temeli olmalarıdır.

Beyin sağlığı konunsunda önde gelen bir otorite olan Gary L. Wenk Gıdadaki Beyin, Kimyasallar Düşüncelerinizi ve Hislerinizi Nasıl Kontrol Ediyor? Adlı kitabında bitkiler hakkında şöyle diyor:

Bitkiler ve insanlar olağan günlük işlevleri için benzer kimyasalları  nasıl kullanıyorlar?Bitkiler bu gezegende bizimle bir evrim tarihi paylaştığından, beynimizi etkileyen kimyasallar üretme yeteneğine sahiptir. Hatta en ilkel tek hücreli organizmalar bile beynimizdeki kimyasalların bir çoğunu üretiyor. Bu nedenle bir demet brokoli yada büyük bir yığın amip yemeği seçerseniz, içerdikleri kimyasallar fonksiyonlarını değiştireceğinden duygularınıza yada düşüncelerinizi de değiştirecektir.

Sevgi’yle 

Yasemin Emre

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s